Orman Yangınlarından Korunma Yolları Nelerdir?

0
489
görüntülenme
Orman Yangınlarından Korunma Yolları Nelerdir?
Orman Yangınlarından Korunma Yolları Nelerdir?

İnsanların doğayı katledişi özellikle ormanları yok etmeleri ile başladı. Son yıllarda meydana gelen orman yangınları dünyanın büyük oranda zarar görmesine neden olmaktadır. Ormanlar, dünyanın akciğerleri olarak kabul edilmektedir. Meydana gelen orman yangınları ise dünyanın akciğerlerinin zarar görmesine neden olduğundan ekosistemde ciddi sorunlar meydana gelmeye başlamaktadır. Dünya genelinde meydana gelen orman yangınları nedeniyle her yıl ciddi orman kayıpları yaşandığından her platformda orman yangınlarından korunma yolları hakkında bilgi verilmektedir.

Dünyayı ve yaşamayı seven bireyler olarak bizlerde sizlere orman yangınlarından korunma yolları hakkında bilgi vermek istiyoruz. Yaşanan orman yangınlarında yaban hayatında yer alan çok sayıda canlı yaşamını yitirdiği gibi yaşanan bu yangınlarda ölen insanların olduğu da bilinmektedir.

  • Yaşanılan orman yangınlarının büyük bölümü orman içerisinde yer alan cam kırıklarından meydana gelmektedir. Cam kırıkları üzerine güneş ışınları geldiği zaman cam büyüteç etkisi görür ve çalıların tutuşmasına neden olur. Bu durumda önlenemeyen orman yangınlarının meydana gelmesine neden olmaktadır.
  • Ormanlık alanlar mangal yapmak isteyen kişilerin en uğrak yerleridir. Ormanlık alanlarda yapılan mangallar, sıçrayan kıvılcımlardan ya da közlerin bilinçsiz bir şekilde bırakılmasından dolayı orman yangınlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenden dolayı ormanlık alanlarda yaktığınız ateşleri tamamen söndürmeden ateşin başından ayrılmayınız.
  • Ormanlık alanlarda bol miktarda kurumuş çalı yer alıyor. Sigara tüketen kişilerin farkında olmadan bu çalılara sigara izmaritlerini atması orman yangınlarının meydana gelmesine neden olmaktadır. Dünden bu güne yaşanan orman yangınlarının en büyük sebepleri içerisinde yanmış halde atılan sigara izmaritleri yer almaktadır.
  • Yangınların önlenmesi için atılması gereken en önemli adım insanların bilinçlendirilmesidir. İnsanlar bilinçsiz olduğu sürece hangi önlemler alınırsa alınsın orman yangınlarının önüne geçilemeyecektir.

Orman yangınları hakkında sizlerde ekstra bilgilere sahipseniz orman yangınlarından korunma yolları hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz. Ormanları korumak geleceğimizi korumak anlamına gelmektedir. Bu yüzden hem bireysel hem de toplumsal olarak ormanları korumak adına mücadele edilmelidir.

  Kutuplarda Hangi Bitkiler Yetişir?
Paylaş

Bir Cevap Yazın