Nüfus Cüzdanı Nereden Alınır?

0
3018
görüntülenme
Nüfus Cüzdanı Nereden Alınır?

Günümüzde her geçen gün değişen sistemlerden dolayı ülkemizde nüfus cüzdanı konusunda da önemli bir değişikliğe gidilmiştir. 2018 yılı itibari ile yeni ve çipli olarak tanıtılan nüfus cüzdanını alanların sayısı 17 milyona yaklaştı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının olmazsa olmazı olan yanından ayırmaması gereken Türkiye Cumhuriyeti yeni çipli kimlik alımı 2 Ocak tarihi itibari ile başlamıştı. Yeni kimliğe başvuru yapabilmek ve yeni kimlik sahibi olabilmek için belirli kriterler bulunmaktadır.

Bu kriterlerden birisi ise 15 yaşından büyük olmak, peki nüfus cüzdanı sureti nereden alınır 15 yaşından büyük olan ve yeni kimlik almaya hak kazanan kişiler yurt içindeki ilçe nüfus müdürlüklerine giderek doğrudan başvuru yapabilirler. 15 yaşından büyük yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşları ise yurt dışında yer alan dış temsilci kurumlara başvuru yaparak Yeni Çipli Kimlik sahibi olabilirler.

Çipli kimlik alabilmek için Nüfus müdürlüklerine randevu alınarak ta gidilebilir. Türkiye’de nüfus cüzdanlarının değişmesi ile birlikte çipli kimliklere geçiş işlemleri başlatılan 10 ilde 160bin kişi yeni kimliklerine kavuşmuştur. Yeni Kimlik başvurusu yapabilmek için bir takım evraklarda gereklidir.

Nüfus Cüzdanı Alabilmek İçin Gereken Evraklar

Yeni sistem ile birlikte yeni nüfus cüzdanına sahip olabilmek için son 6 ay içerisinde 1 adet yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf gereklidir. nüfus cüzdanı nereden alınır Aynı zamanda yeni nüfus cüzdanı alabilmek için kimlik beyanı yapılabilmesinden dolayı eski nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi gibi kimlik yerine geçebilecek ya da kimlik görevi görebilecek belgelerinde yanınızda bulunması yeterli olacaktır. Bununla birlikte yeni kimlik ücreti olarak 15TL gibi bir ücret ödenmesi gerekiyor.

Kayıp nedeni ile yeni kimlik başvurularında bulunulduğunda bu ücret 30TL olmaktadır.
15 yaşını tamamlamayan ve kimlik değiştirilmesi gereken reşit olmayan kişiler ise aileleri aracılığı ile başvuru yapabileceklerdir. Kişi tarafından talep edilmedikçe 15 yaşından küçüklerin kimliklerinde yenilenmesine rağmen kimlik fotoğrafına yer verilmeyecektir.
Ayrıca yeni kimlik sahibi olan kişilere güvenlik amacı ile 6 haneden oluşan bir şifre verilmektedir. Zarf içerisinde kişilere sunulan bu şifre kimlik doğrulaması gereken alanlarda ya da yetkili kişiler tarafından istenildiği anda kullanılabilecek. Bu yüzden 6 haneli bu şifreyi kaybetmemekte yarar var. Aynı zamanda yeni kimlik kartı ile ilgili detaylı bilgi nüfus müdürlüğüne ait siteden alabilir, nüfus müdürlüğü sitesinden online işlemlerden yeni kimlik talep işlemi yapılabilir.

Nüfus Cüzdanı Almak için Nasıl Randevu Alınır?

Nüfus ve Vatandaşlık işleri hattı olan Alo 199 Çağrı Merkezini arayarak randevu alabilirsiniz.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın