Chichen Itza

0
1745
görüntülenme
Chichen Itza, Meksika
Chichen Itza, Meksika

Chichen Itza, Meksika‘daki Yucatan Yarımadasında bulunan ve eski Maya kenti Chichen Itza’nın kalıntılarına ev sahipliği yapan bir arkeolojik bölgedir. Maya uygarlığı zirvedeyken Chichen Itza en büyük şehirlerden biriydi. Yapı, Mayaların en iyi korunmuş mimari eserlerinden bazılarını barındırmaktadır. Chichen Itza, Meksika’nın en popüler ikinci arkeolojik alanı olup her yıl bir milyondan fazla ziyaretçi ağırlamaktadır.

Chichen Itza, büyük binalar ve anıtlar kalıntıları ile antik bir şehirdir. En dikkat çekici eserlerden bazıları; El Castillo, the Great Ball Court, Tzompantli, Cenote Sagrado, El Mercado, El Caracol ve Osario’dur.

El Castillo

El Castillo, 9. ve 12. yüzyıllar arasında Kolomb öncesi Maya uygarlığının yerleşik Chichen Itza Kuzey Platformu bulunan büyük bir piramittir. 30 metre yüksekliğindeki piramit, Maya tanrılarına, Kukulkan ve Feathered Serpent tanrılarına adanmış bir tapınak olarak hizmet etmiştir. Antik tapınağın dört bir tarafı, tapınağın tepesine kadar 91 basamaklı kare teraslar sunmaktadır.

El Caracol

El Caracol, 10. yüzyıla kadar uzanan Chichen Itza’da bulunan bir gözlemevi binasıdır. Tarihçiler binanın, çevresindeki alan bitki örtüsü ve doğal bir kaide yoksun olarak gökyüzünü gözlemlemek için Mayalar tarafından inşa edildiğini düşünmektedir. El Caracol, antik Maya’ların sahip olduğu ileri astronomik becerilerin bir kanıtıdır.

Tarih

Mayalar, Klasik dönemin başlarında (MS 600 civarında) Chichen Itza’ya yerleşerek bir kasabaya geçmeye başlamışlardır. Chichen Itza’nın Maya Krallığı’nda önemli bir kent olarak önem kazanmıştır. Hızlı bir şekilde bölgenin siyasi, ekonomik ve sosyokültürel başkenti olmuştur. Buranın büyümesi nedeniyle Yaxuna ve Coba şehirlerinin gerilediği düşünülmektedir. 13. yüzyılda kent, seçkin faaliyetlerinin diğer şehirlere taşınması ile gerilemeye başladı. Bununla birlikte, kent önemli bir nüfusa sahip olmaya devam etmiştir.

Turizm

Chichen Itza, Meksika‘nın en popüler turistik yerlerinden biridir ve yılda 1.4 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır. Kültürel önemi nedeniyle, 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak belirlenmiştir. Yakın zamana kadar ziyaretçilerin anıtlardaki adımları atması ve odalara girme ayrıcalığı vardı. Bununla birlikte, anıtların çoğuna halkın erişimi kısıtlanmış ve ziyaretçilerin anıtları dolaşmasına izin veriliyor.

  Dünyanın En Nadir 10 Çiçeği
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın