Nüfus Artış Hızına Etki Eden Faktörler

0
1651
görüntülenme
Nüfus Artış Hızına Etki Eden Faktörler
Nüfus Artış Hızına Etki Eden Faktörler

Türkiye, nüfusu en hızlı artan ülkelerden birisi olduğundan dolayı uzmanlar özellikle nüfus artış hızına etki eden faktörler üzerinde bilimsel çalışmalar yapmaya devam etmektedir. Nüfus artış hızına paralel olarak ülke ekonomisinde gelişme olması durumunda herhangi bir sorun ortaya çıkmaz ancak nüfus artışı hızlı olup ekonomi aynı oranda hızlı bir şekilde ilerlemiyorsa ciddi sıkıntılar beraberinde gelecektir. Bazı bölgelerde çeşitli nedenlerden dolayı nüfus artış hızı artarken bazı bölgelerde ise yine çeşitli nedenlerden dolayı nüfus artış hızının düştüğü gözlemlenmektedir. Nüfus artış hızına etki eden faktörler ele alınarak nüfus artışındaki hızlanmanın ya da yavaşlamanın sebepleri kolay bir şekilde tespit edilebilir.

Bizleri ülkesel bazda nüfus artış hızı ilgilendirdiğinden dolayı ülkemizi ele alarak nüfus artış hızına etki eden faktörler nelerdir hususunda bilgiler edinmeye çalıştık. Ülkemizde nüfus artış hızını etkileyen faktörler maddeler halinde makalemizin devamında yer almaktadır.

Ülkemiz ele alındığında doğurganlık oranın fazla olması nüfus artış hızını ciddi oranda arttırmaktadır. Aile planlaması yapılmaması halinde doğurganlık oranındaki artış ilerleyen yıllarda da nüfus artış hızını pozitif yönde etkilemesi beklenmektedir.

Ülke genelinde eğitimin yetersiz olması insanların ciddi anlamda yaşamsal problemler yaşamasına neden olmaktadır. Bu durum özellikle büyükşehirlerde yaşam süren insanların geçim sıkıntısı yaşamamak adına çocuk yapmamasına neden olmakta ve bu durumda nüfus artış hızını düşürücü yönde etkilemektedir.

İş imkânlarının yetersiz olması ve her geçen gün yaşam sıkıntısının artması nüfus artışının azalmasına neden olmaktadır. Yeni iş sahalarının oluşturulmaması durumunda ilerleyen yıllarda Türkiye’nin nüfus artış hızının olanca hızıyla düşmesi beklenmektedir.

Çeşitli nedenlerden dolayı iç ve dış göçlerin artması nüfus artış hızının düşmesine neden olmaktadır. Yaşanan göçlerin büyük bölümü ekonomik nedenlerden dolayı olsa da bazı göçlerin siyasi nedenlerden dolayı da gerçekleştiği bilmektedir.

  Fujiwhara Etkisi Nedir, Nasıl Oluşur?

Nüfus artışının düşmesine en büyük neden olan faktör insanların daha konforlu bir yaşam sürmek istemesidir. Ailede yer alan birey sayısı arttıkça kişi başına düşen gelir azaldığından dolayı insanlar çocuk yapmayı tercih etmektedir. Yaşanan bu durum sırf ekonomik gelir elde edebilmek adına nüfus artış hızının düşmesine neden olmaktadır.

Ülkemiz insanı yarını düşünmeyen bir yapıda olduğundan dolayı her ne kadar plancı insanlar yer alsa da nüfus artış hızı artmaya devam etmektedir. Ne zaman ülkemizde yaşayan insanlar yarın hakkında plan yapmaya başlarsa o zaman nüfus artış hızının düşmesi gözlemlenecektir ancak yakın zaman içerisinde böyle bir şeyin olması beklenmemektedir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın