Stres Nedir, Stresi Yenmenin Yolları Nelerdir?

0
496
görüntülenme
Stres Nedir, Stresi Yenmenin Yolları Nelerdir?
Stres Nedir, Stresi Yenmenin Yolları Nelerdir?

Stres günlük yaşamda meydana gelen olayları kafaya takma sonucunda meydana gelen duygu durum bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Stres insan yaşamını derinlemesine etkilediğinden dolayı stresi yenmenin yolları nelerdir konusu gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Aşırı stres yaşamaktan dolayı yaşamınız ciddi manada etkileniyor ise makalemizden stresi nasıl yenebileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Stresin en önemli belirtileri arasında ölüm korkusu yer almaktadır. Bu durum kimi zaman stres kimi zaman ise depresyon olarak nitelendirilir. Her nasıl tanımlanırsa tanımlansın bu durum ortadan kalkmadığı sürece ciddi sorunlar peşinizden gelecektir. Bu yüzden her koşulda stres ile mücadele edip stresi yenmelisiniz.

Stresi Yenmenin Yolları

Stresi yenmenin en etkin yolları arasında spor yapmak yer almaktadır. Gündelik olarak spor yapıp temiz hava alırsanız duygu haliniz ciddi anlamda değişecektir. Bu sayede de stres denilen illetten kurtulmak adına bir adım atmış olacaksınız. Sporu bir alışkanlık haline getirin ve günde en az 30 dakika civarında spor yapmaya özen gösterin.

Yapılan araştırmalar müzik dinlemenin stres hormonunu azalttığını göstermiştir. Özellikle barok tarzı müzik dinleyerek stres hormonunuzu azaltıp yaşadığınız stresin etkilerini minimum değerlere çekebilirsiniz.

Eviniz aşırı karanlık ise evinizi aydınlık hale getirin. Karanlık ortamlar stresinizin artmasına neden olacaktır. Ayrıca eviniz bir manzaraya bakıyor ise bakış açınızı bu manzaraya yöneltin. Doğa içinizdeki mutluluğun artmasını sağlayıp duygusal çöküntülerinizin yok olmasına yardımcı olacaktır.

Stres ile mücadele eden kişiler incelendiğinde bu kişilerin özellikle sosyal hayattan kopmuş olan kişiler oldukları kanısına varılmıştır. Stres yaşadığınız zaman insanlardan uzaklaşmak yerine insanlara daha çok yaklaşın ve sosyal çevrenizi genişletmeye bakın. Bu sayede sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz.

  Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın