Dünyanın En Yüksek Sıradağları

0
2507
görüntülenme

1Himalayalar (8,848 m)

Himalayalar, Asya’daki büyük dağ sistemini oluşturan en genç sıradağlardır. Kuzeydeki Tibet Platosu ile güneydeki Hint Yarımadası alüvyon ovaları arasında bir bariyer oluşturmaktadır. Dağ silsilesi, dünyanın en yüksek zirvesi olan Everest Dağı da dahil olmak üzere deniz seviyesinden 8,800 m üzerindeki yüksekliklerde 100’den fazla dağ zirvesinden oluşmaktadır. Asya’nın orta güney kısmından, doğu batı doğrultusuna doğru 2.500 km boyunca kesintisiz olarak uzanmaktadır. Nepal, Hindistan, Butan, Çin ve Pakistan’dan 5 milyondan fazla insan Himalayalar’da yaşamaktadır ve sıradağlar kültürel inanç ve geleneklerinde büyük bir rol oynamaktadır.

2Karakurum Dağları (8,611 m)

Karakurum sıradağları, Orta Asya’daki büyük dağ sistemini oluşturmaktadır ve Afganistan’dan Orta ve Güney Asya’ya kadar 500 km bir mesafe ile uzanmaktadır. Tacikistan, Afganistan, Çin, Pakistan ve Hindistan sınırları dağ aralığında birleşmektedir. Karakurum, dünyanın ikinci en yüksek zirvesi olan K2 de dahil olmak üzere, deniz seviyesinden 7.620 m’den fazla yükselen dünyanın en yüksek yakın konumlu zirvelerine ev sahipliği yapmaktadır. Karakurum, yükseklikleri nedeniyle kutup bölgelerinin dışında yer alan dünyanın en uzun buzullarına sahiptir. Sıradağların yamaçlarındaki yüksek rakım ve dağların uzaklığı nedeniyle çok az yerleşim bulunmaktadır.

3Hindukuş Dağları (7,708 m)

Hindukuş, Afganistan-Pakistan sınırından kuzey Pakistan’a kadar uzanan 800 km’lik bir dağ silsilesidir. Himalaya Bölgesi’nin batı bölümünü ve Orta Asya’daki en büyük havzadan oluşan geniş Alp bölgesini oluşturmaktadır. Deniz seviyesinden 7,708 metre yükselen Tirich Mir olmak üzere çok sayıda karla kaplı zirveye sahiptir. Sıradağlar, kuzeydeki Hindukuş’un doğu ucunda birleştikleri için özelliklerinin birçoğuyla Karakurum’a benzemektedir. Hindukuş’tan geçen geçitler, Hint Yarımadası işgallerinde önemli bir rol oynamış ve modern Afganistan savaşının vazgeçilmez bir parçası olmaya devam etmektedir.

4Pamir Dağları (7,649 m)

Pamir kelimesi dağların doğu kısmının, özellikle Afganistan ve Çin’in bitişiğindeki yüksek dalgalı otlaklarını ifade etmektedir ve adını buradan alır. Pamir Dağları çoğunlukla Tacikistan sınırları içinde yer alır, ancak dış kenarları Çin, Afganistan ve Kırgızistan’a uzanmaktadır. Pamir sıradağlarının en yüksek zirvesi Çin’deki Kongur Tagh’dır. Avrupa ile Çin arasında uzun ve tehlikeli bir tarihi ticaret yolu olan İpek Yolu Pamir’den geçmiştir.

  Çevreye Zararlı Maddelerin Etkilerinin Azaltılması Konusunda Çözüm Önerileri

5Hengduan Dağları (7,556 m)

Hengduan Sıradağları, Güneybatı Çin’deki Tibet Platosu ile Yunnan – Guizhou Platosu’nu birbirine bağlayan bir dizi sıradadır. Sıradağlar, Myanmar’ın ovalarını Çin’deki Siçuan Havzası’ndan ayırmaktadır. Bu sıradağ, Avrasya Levhası ile çarpışırken Hint alt kıta levhasında meydana gelen büyük volkanik aktivite sonucunda şekillenmiştir.

6Gök (Tanrı) Dağları (7,439 m)

Gök Dağları, Orta Asya’nın Çin-Kırgızistan sınırından başlayarak Kazakistan ve Özbekistan’a uzanan sıradağlarını oluşturur. Diğer bir adı Tian Shan sıradağlarıdır ve araya giren vadiler ve havzalarla birleştirilmiş bir dizi sıradan oluşmaktadır. Tortul ve kristalin kayalardan oluşan dağ sıraları, buzullaşmanın meydana geldiği tepeleri oluşturmaktadır. Ancak, dağlardaki buzullar hızla azalmakta ve 2050 yılına kadar dağda kalan buzulların yarısının erimiş olacağı tahmin edilmektedir.

7Kunlun Dağları (7,167 m)

Kunlun Dağları, Çin’in merkezine doğru 3.000 km boyunca uzanan Asya’daki en uzun sıradağlar zinciridir. Tibet Platosunun kuzey kenarını oluşturur. Kunlun, çoğu serinin aksine tek bir tepe yerine üç paralel sırt içerir. Konumlarından dolayı Kunlun sıradağları Hint ve Pasifik Okyanusu musonlarının iklimsel etkisinden neredeyse tamamen izole edilmiştir, ancak iklim, kıtasal hava kütlelerinden etkilenmektedir. Kunlun bölgesinin çoğu, çöl koşullarının bozkır ve kayalık arazi karakteriyle kaplıdır.

8Transhimalaya (7,162 m)

Trans-Himalayalar, Nyenchen Tanglha ve Gangdise olmak üzere iki dağ sırasından oluşmaktadır. Çin’deki Tibet Özerk Bölgesi’nin güney kesiminde bulunmaktadır. Dağ sistemi, Himalayalara paralel ve daha kuzeyde, doğu-batı yönünde yaklaşık 1.600 km uzunluğundadır. En yüksek noktası olan Nyenchen Tanglha, Tibet bölgesinin sakinleri arasındaki halkbilim konusudur.  Aynı zamanda kuzey Tibet’in büyük bir bölümünde en etkili tanrısal konum olarak kabul edilir.

9And Dağları (6,962 m)

And Dağları sıradağları, Güney Amerika’da bulunan dünyanın en uzun kıta sıradağlarıdır.  Güney Amerika’nın güney ucundan Kolombiya, Venezuela, Ekvador, Arjantin, Peru, Bolivya ve Şili’den Karayipler’in kuzey kıyılarına kadar 8,900 km boyunca uzanmaktadır. And Dağları, Batı Yarımküre’nin en yüksek zirveleridir ve Güney Amerika’daki en yüksek dağ zirvesi olan Aconcagua’ya ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Orta Amerika ve Antarktika’nın omurgasını oluşturan sürekli bir sıradağ dizisinden oluşan Amerikan Cordillera’yı oluşturur. Dünyanın dönüşü nedeniyle, And Dağları’ndaki ekvator çıkıntısında yatan Chimborazo zirvesi, dünyanın merkezinden en uzak nokta olarak kabul edilmektedir.

  Asit Yağmuru Nasıl Meydana Gelir?

10Alaska Sıradağları (6,194 m)

Alaska sıradağları, Alaska’daki Clark Gölü’nden Kanada’nın Yukon Bölgesi’ndeki White Nehri’ne kadar uzanan 650 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Pasifik dağ sisteminin bir bölümüdür ve dünyanın Yedi Zirvesi olan Denali’nin üçüncü en yüksek zirvesine ev sahipliği yapmaktadır. Pasifik ateş çemberinin bir parçasıdır ve iç tundrayı Pasifik kıyı bölgesinden ayıran bir iklim bariyeri oluşturmaktadır. Alaska sıradağlarının devasa buzulları ve panoramik Arktik manzaraları turistleri ve dağcıları cezbetmektedir.

Dünyanın En Yüksek Sıradağları

SıraİsimÜlkelerEn yüksek noktaYükseklik (deniz seviyesinden kaç metre yukarıda)
1HimalayalarPakistan, Nepal, Hindistan, Çin, ButanEverest8.848
2Karakurum DağlarıPakistan, Çin, HindistanK28.611
3Hindukuş DağlarıAfganistan, PakistanTirich Mir7,708
4Pamir DağlarıTacikistan, Kırgızistan, Çin, AfganistanKongur Tagh7.649
5Hengduan DağlarıÇin, MyanmarGongga Dağı7.556
6Gök (Tanrı) DağlarıÇin, Kırgızistan, Kazakistan, ÖzbekistanJengish Chokusu7.439
7Kunlun DağlarıÇinLiushi Shan7.167
8TranshimalayaÇinNyenchen Tanglha Dağı7.162
9And DağlarıArjantin, Şili, Peru, Bolivya, Ekvador, Kolombiya, VenezuelaAconcagua6.962
10Alaska SıradağlarıAmerika Birleşik DevletleriDenali6,194
11Saint Elias DağlarıAmerika Birleşik Devletleri, KanadaLogan Dağı5.959
12Kafkas DağlarıGürcistan, Rusya, AzerbaycanElbruz Dağı5.642

İçerik Tablosu

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın