Küllerinden Doğarak Turistik Cazibe Noktasına Dönüşen 10 Ülke

0
508
görüntülenme
kullerinden-dogarak-turistik-cazibe-noktasina-donusen-10-ulke
Küllerinden Doğarak Turistik Cazibe Noktasına Dönüşen 10 Ülke

Dünyada, Amerika ve Fransa gibi uzun yıllardır zengin turizm endüstrisinden faydalanan birçok ülke var. Bununla birlikte, birçok güzel turistik yere sahip başka ülkeler de var, ancak bu ülkeler yıllarca süren iç savaşlardan dolayı doğal zenginliklerinden faydalanamıyorlardı. Son yıllarda, bu ülkeler kendi turizm endüstrilerini yeniden yapılandırmaya başladı ve yakında önde gelen turistik yerler haline gelecektir.

10Moğolistan

Moğolistan

Moğolistan büyük bir Asya ülkesidir ve kıtadaki en büyük ülkelerden biridir. Ülkenin 3 milyon nüfusu 1.566.000 km² alanda yaşar ve dünyanın en seyrek nüfuslu ülkesi haline getirir. Ülke Sovyetler Birliği zamanında pek çok Moğol’un öldürüldüğü, manastırların yıkıldığı bir dönemi ardında bıraktı. 1990’lı yıllarda, ülkenin siyasi ve ekonomik ortamı, turistlerin ülkeyi ziyaret etmesini mümkün kıldı. Ülkenin geniş bir alanını kaplayan çayır step bol yaban hayatı için önemli bir turistik yerdir.

9Papua Yeni Gine

Papua Yeni Gine

Papua Yeni Gine, Yeni Gine Adası’nda bulunan ve başkenti Port Moresby olan bir ülkedir. 1975’te Avustralya’dan bağımsızlığını kazandı ve aynı yıl Birleşmiş Milletler’e kabul edildi. Bununla birlikte, ülke neredeyse on yıl süren ve ülkenin itibarını zedeleyen 20. yüzyılın ortalarında şiddetli çatışmalara maruz kalmıştır. Ülkenin siyasi istikrarı son yıllarda gelişti ve turistlerin dünyadaki en güzel pitoresk sahiller ve adalara yayılmış pek çok el değmemiş orman da dahil olmak üzere sayısız cazibesi ile önemli bir turistik yer olmuştur.

8Şili

Şili

Şili, And dağları boyunca uzanan bir Güney Amerika ülkesidir. Ülkenin, 756.102 km² alanda yaşayan 18 milyonluk bir nüfusu vardır. Ülke, aşırı derecede bozuk olan birçok diktatör hükümet de dahil olmak üzere, fakir liderliğin uzun bir geçmişi yaşamıştır. Ülke ayrıca, askeri darbelere maruz kalmıştır. Bununla birlikte, 21. yüzyılın başından bu yana ülke, ekonominin istikrara kavuşması ve turizm endüstrisinin hızla büyümesiyle barışın geri dönüşünü görmüştür. And Dağları, ziyaretçilerin dağcılıktan zevk alan ve kıtadaki birkaç kayak pistinden bazıları olan en ünlü turistik noktalardan biridir.

7Kıbrıs

Kıbrıs

Kıbrıs küçük bir ada ulusudur. Akdeniz ve Avrupa Birliği üyesidir. Ada, bağımsızlığını kazandığı 1960 yılına kadar İngiliz sömürge yönetimi altındaydı. Bununla birlikte, ülke 1964’te bir istila girişimi de dahil olmak üzere uzun yıllar boyunca şiddet yaşamıştır. Türkiye, Akdeniz ikliminin uzun güneşli günlere sahip olduğu bölgenin müthiş bir mücevheridir. Troodos Dağları, en iyi yürüyüş parkurlarının bazılarını sunan ülkenin yıldız cazibe merkezidir.

  Ülkeler ve Başkentleri

6Tanzanya

Tanzanya

Tanzanya, kıtanın doğu kesiminde yer alan ve büyüklüğü ve nüfusu açısından bölgedeki en büyük bir Afrika ülkesidir. Yerel para birimi Tanzanya Şilini olarak bilinir. Ülke, 1961’de İngiltere’den bağımsızlığını kazanmış ve ülkenin kaçınılmasına neden olan yönetişim sistemini benimsemişti. Bununla birlikte, son yıllarda ülke, Afrika safarisi ile eşanlamlı olan Serengeti Milli Parkı‘nın yanı sıra Afrika’nın en yüksek zirvesi olan Kilimanjaro‘yı da içeren çok sayıda turistik yeri olan turizm endüstrisini yeniden canlandırmak için bir pazarlama kampanyası başlattı.

5Arnavutluk

Arnavutluk

Arnavutluk, Balkan Yarımadasında bulunan ve yaklaşık 3 milyonluk bir nüfusa sahip küçük bir ülkedir ve başkenti Tiran’dır. Arnavutluk’un ilk sakinleri M.Ö. 4. yüzyıla uzanan bir geçmişi var. 20. yüzyılın sonlarında Arnavutluk Doğu Bloku’na girdi ve dolayısıyla turizm sektörünü harap etti. Ülke 1991 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra bile birkaç yıldır şiddetli protesto gösterileri düzenledi. Bununla birlikte, ülke, turistlerin Berat ve Gjirokaster gibi birçok cazibe merkezini ziyaret etmelerini ve örnek almalarını sağlamak için uzun süren ekonomik istikrarı yaşıyor.

4Gürcistan

Gürcistan

Gürcistan, Avrupa-Asya kıta sınırında kıtanın doğu kenarlarında bulunan küçük bir Avrupa ülkesidir. Genç ülke, Doğu Bloku’nun veya Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra 1991’de bağımsızlığını kazandı. Bununla birlikte, kısa bağımsız tarihi boyunca, Gürcistan kanlı darbe, bölücü hareketler, turizm endüstrisinde yıkıcı etkilere neden olan talihsiz olaylar gibi uzun yıllar boyunca iç savaş yaşadı. Son yıllarda ülke Gürcistan’ın en yüksek zirve noktası Mout Shkhara’nın bulunduğu turistik yerlerin pazarlamasını sağladı. Ziyarette turistler, dünyadaki en derin mağaranın yanı sıra UNESCO Dünya Mirası Listesi olan Gelati Manastırı, Krubera Mağarasını gezmeye teşvik ediliyor.

3Uruguay

Uruguay

Uruguay, 176.215 km² alana sahip ve 3.4 milyonun üzerinde nüfusa sahip küçük Güney Amerika ülkelerinden biridir. Uzun yıllar boyunca, ülke, 12 yıllık bir askeri yönetim sırasında sivil kargaşaya karıştı ve bu da ülkeyi terk eden turistlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Ancak, 1984’te demokratik olarak seçilen hükümetten bu yana, Uruguay çarpıcı turistik mekanlarının pazarlanmasında istikrarlı adımlar atıyor. Turistler ziyaret ederken Punta del Este, La Pedrera ve Piriapolis gibi bozulmamış plajları ziyaret etmektedir. Yerel para birimi, turistlerin yerel ticaret bankalarında döviz karşılığında elde edebilecekleri Uruguay pesosu olarak bilinir.

  İstanbul’dan Uzaklaşmak İçin Harika Bir Seçenek: Bursa

2Myanmar

Myanmar

Myanmar, kıtanın güneydoğu bölgesindeki bir Asya ülkesidir. Ülkenin nüfusu 61 milyondan fazladır. Başkenti Naypyidaw’dır. Yaygın yolsuzluk ekonomiyi mahvedene kadar Myanmar bir zamanlar bölgedeki en gelişmiş ülkelerden biriydi. Bununla birlikte, demokratik olarak seçilen bir hükümet 2012’de göreve başladığından ülke turizm potansiyelini hayata geçirmeye başladı. Myanmar, Bengal Körfezi’ndeki Ngapali ve beyaz Ngwe Saung Plajı gibi kıyı şeridi boyunca uzanan plajları ile ünlüdür. Diğer görülecek yerler arasında görkemli Mount Popa’nın yanı sıra tarihi Bago şehri de bulunmaktadır. Kullanılan yerel para birimi kyat olarak bilinir. Tropik havanın keyfini çıkarmanın en güzel zamanı Mart-Nisan yaz sezonunda.

1Sri Lanka

Sri Lanka

Sri Lanka, Hint Okyanusunda bulunan bir ada ülkesidir. 65.610 km² alana sahip ülke, 20 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Ülke sıcak, güneşli plajları, zengin tarihi ve mirası ile ünlüdür. Bununla birlikte, Sri Lanka, tarihinin büyük bir kısmı için iç savaşlarla geçmiştir.  Ancak 2009’da savaş sona erdikten sonra Sri Lanka küllerden geri dönüyor. Ziyaret edilecek en iyi yerler arasında, tekne turlarının yunusları ve balinaları, Sigiriya’yı veya antik kayanın üstünde panoramik bir görüntü elde ettiği bir kaya tırmanıcı rüyası olan Pidurangala Kaya’sını görmesini sağlayan Mirissa yer alır. Yerel para birimi Sri Lanka rupisi olarak bilinir.

Bir Cevap Yazın