Nesli Tükenmekte Olan 9 Hayvan Türü

0
6906
görüntülenme
Büyük Panda
Büyük Panda

Doğada az bulunan hayvanların çoğu bugün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Time dergisi, küresel ısınma yüzünden nesli tükenme sınırına yaklaşan hayvanlara yer verdi. Özellikle Madagaskar’da yaşayan canlı türlerinin %80’inin yok olma tehlikesi yaşadığını belirten dergi, küresel ısınmanın yanı sıra kaçak avlanmanın da bir çok türü tehdit ettiğine ve eğer önlem alınmazsa hayvan türlerinin %30’unun yok olacağına dikkat çekti. İşte nesli tükenme sınırında olan 9 hayvan:

9Javan Gergedanı

Javan Gergedanı

Hayatta kalanların sayısı: 60’tan az

Doğal ortamı: Endonezya ve Vietnam

Durumu: Bu gergedanlar dünyada nadir bulunan memelilerdendir. Kaçak avcılar boynuzu için bu hayvana zarar verirken bazı müteahhitler ise gergedanların yaşadığı ormanları yok ediyorlar. Her ikisi de türler için ölüm hükmünü veriyor.

8Vaquita (Vaguta-Meksika Yunusu)

Vaquita

Hayatta kalanların sayısı: 200 ile 300 arası

Doğal ortamı: California (Kaliforniya) Körfezi

Durumu: Dünyada nadir görülen memeli deniz hayvanlarından biri olan Meksika yunusunun nesli, sınırlı alanda bulunması ve balıkçı ağlarına çok kolay takılmaları nedeniyle tükeniyor.

7Madagaskar Kaplumbağası

Madagaskar Kaplumbağası

Hayatta kalanların sayısı: Yaklaşık 1000

Doğal ortamı: Madagaskar

Durumu: Madagaskar’ın kuzeybatısındaki ormanda yaşayan bu hayvan eti ve kabuğu için avlanmakta ayrıca süs hayvanı olarak yasak olduğu hâlde ticareti yapılmaktadır.

6Pigme Borneo Fili

Pigme Borneo Fili

Hayatta kalanların sayısı: Yaklaşık 1500

Doğal ortamı: Kuzey Borneo

Durumu: Asya fillerinden yaklaşık 50 cm daha kısa olan bu filler, aynı zamanda daha uysal bir fil türüdür. Palmiye ekimi fillerin otlaklarını azaltmış, bu nedenle fillerin yaşama alanları daralmıştır.

5Cross River Gorili

Cross River Gorili

Hayatta kalanların sayısı: 300’den daha az

Doğal ortamı: Nijerya ve Kamerun

Durumu: 1980’lerde soyu tükenme tehlikesinde olduğu düşünülen Cross River Gorili şimdilik yok olmaya karşı direniyor. Bol eti nedeniyle avlanan bu gorillerin soyu, önlem alınmazsa yakında tükenecek.

  Kuşlar Neden Göç Eder?

4Sumatra Kaplanı

Sumatra Kaplanı

Hayatta kalanların sayısı: 600’den daha az

Doğal ortamı: Endonezya’daki Sumatra Adası

Durumu: Kaplanın milyonlarca yıldır sadece Sumatra Adası’nda yaşaması insanoğlundan kaçması­nı zorlaştırıyor. Hayatta kalanların çoğu koruma altına alınıyor. Yaklaşık olarak 100 tanesi doğal ortamında yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

3Altın Başlı Langur

Altun Başlı Langur

Hayatta kalanların sayısı: 70’ten daha az

Doğal ortamı: Vietnam

Durumu: 10 yıldır koruma altında olan bu langurlar bir türlü çoğalamadı. Hâlen soyları ciddi tehdit altında olan langurların sayısı son on yılda ilk kez 2003 yılında artmıştı.

2Büyük Panda

Büyük Panda

Hayatta kalanların sayısı: 2000’den daha az

Doğal ortamı: Çin, Burma ve Vietnam

Durumu: Doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ve parçalanması pandaların türünün yok olmasına neden oluyor. Kapalı alanlarda çoğaltılmaları ve türünün korunması, neslinin hayatta kalmasına yardımcı oluyor.

1Kutup Ayısı

Kutup Ayısı

Hayatta kalanların sayısı: 25.000’den daha az

Doğal ortamı: Kutup dolayları

Durumu: İzinsiz avlanma kutup ayılarının yaşamı­nı tehdit ediyor. İklim değişikliği ve buzların erimesi nedeniyle kutup ayıları da nesli tükenen hayvanlar listesine dâhil oluyor.

Bir Cevap Yazın