Dilekçe Nedir, Nasıl Yazılır?

0
1465
görüntülenme

Bir dileği bildirmek için resmî makamlara sunulan, imzalı ve adresli yazıya dilekçe denir. Anayasa’mıza göre her bir vatandaş dilekçe ve bilgi edinme hakkına sahiptir. Yetkili makamlara verilen veya gönderilen dilekçelerde, dilekçe sahibinin adı-soyadı ve imzası ile iş veya ikametgâh adresinin bulunması gerekir. Dilekçeler kurumlar tarafından incelenir ve en geç otuz ile altmış gün içinde sonuçlandırılır. Belli bir konuyu ihtiva etmeyen, imzasız ve adresi olmayan dilekçeler işleme konulmaz.

Dilekçelerde aşağıdaki hususlara dikkat edilir:

Kağıt ve Yazı Aracı

Dilekçe çizgisiz beyaz kâğıda yazılmalıdır. Bilgisayar, daktilo veya kalemle yazılabilir. Dilekçe elle yazılacaksa dolma kalem veya tükenmez kalem kullanılır.

Başlık

Sorun hangi kurumu ilgilendiriyorsa ona hitap edilerek başlanmalıdır. Başlığa konu olan kurumun adı büyük harflerle yazılır.

Dil – Üslup

Ciddi, resmî, saygılı bir dil ve üslup kullanılmalıdır. Sorun, durum ya da dilek kısa ve açık olarak ifade edilmelidir. Yazım ve noktalama kurallarına dikkat edilmelidir.

Saygı İbaresi

Dilekçe, bilgilendirilmesi amaçlanmışsa “…durumu bilgilerinize arz ederim.”, üst makamın bir sorunu çözmesi, bir işlemi başlatması isteniyorsa “Gereğini saygılarımla arz ederim.” veya “Gereğini arz ederim.”; yapılacak bir işlem için izin isteniyorsa “İzninizi saygılarımla arz ederim.” gibi saygı ifadeleriyle son bulmalıdır.

Adres

Dilekçe sahibi, adını-soyadını ve açık adresini dilekçede belirtmelidir.

İmza

Dilekçede imza genellikle ismin üstüne atılır ve sadece bir kişinin imzası bulunur. Ortak bir konuda birden fazla kişi aynı dilekte bulunacaksa dileklerini ayrı ayrı dilekçelerle belirtmeleri gerekir.

Ekler

Dilekçeye eklenecek ek belgeler yazının sonunda “Ekler” başlığı altında maddeler hâlinde sıralanır.

Dilekçe Örneği

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

ÇEVRE İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞINA,

Ümraniye ilçesi Dereköy Mahallesinde yapılan kazılar sonucu çevre kirliliği oluşmuştur. Yaklaşık bir aydır, açılan çukurlar kapatılmadığı için yollarda çamur birikintileri oluşmuştur ve çukurlar cadde trafiğini olumsuz etkilemekte, çevre ve görüntü kirliliğine neden olmaktadır. Bu çukurların en kısa sürede kapatılması gereğini bilgilerinize arz ederim.

  Konum Belirleme (GPS) Nedir, Nasıl Çalışır?

(İMZA BURADA)

Adı SOYADI

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın