Mevsimsiz Lezzet Dondurmanın En Güzel Çeşitleri Hazz’da

0
207
görüntülenme
Mevsimsiz Lezzet Dondurmanın En Güzel Çeşitleri Hazz’da

Dondurma her yaştan insanın hayır diyemeyeceği en özel tatlılardan biridir. Dört mevsim damakları tatlandırmanın en özel ve lezzetli yolu olan dondurma farklı çeşitleri ile 7’den 70’e herkesin kalbini fethetme konusunda haklı bir iddiaya sahiptir. Hazz dondurma sevenlerin kalbini çalacak dondurma çeşitlerini en kaliteli malzemeleri kullanarak üretmekte, en taze şekilde Hazz tutkunlarına ulaştırmaktadır. Siz de Hazz ürün kategorisinde yer alan en özel dondurma, macaron ve çikolata çeşitlerini incelemek ve satın almak için hazz.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Dondurmayanın sevmeyeni pek yoktur desek itiraz edeceğinizi sanmıyoruz. Süt, yağ, şeker ve stabilizatör gibi temel bileşenlerden üretilen lezzetli bir gıda maddesi olan dondurmanın kalitesi, üretim sırasında kullanılan hammaddelerin kalitesine bağlıdır. Ancak dondurmanın kalitesinin yalnızca kullanılan malzemelerin kalitesine bağlı olmadığı da göz ardı edilmemelidir.

Üretilen dondurmanın hem lezzetli hem kaliteli olabilmesi için kullanılan ham madde de ek malzemeler de kaliteli ve taze olmalıdır. Bunun yanı sıra dondurma üretiminde kullanılan yağın kaynağına, niteliğine ve miktarına da özen gösterilmelidir. Tüm bu etkenlerin yanı sıra dondurma içindeki buz kristallerinin yapısına ve hacim artışının ne kadar olduğuna da özen gösterilmelidir.

Dondurmanın en temel hammaddesi olan süt aynı zamanda bu özel tatlının en önemli bileşenidir. Aynı zamanda yaşam için son derece gerekli besinlerden biridir. Birçok besin elementine yeterli ve dengeli bir şekilde sahip olan tek gıda olarak kabul edilen sütün kalitesi dondurmanın kalitesini doğrudan etkiler. Sütün kalitesi hayvanların ırkı, otlama koşulları, bakım yeri, sağım teknikleri gibi birçok farklı faktörden etkilenir. Dondurma üretiminde kullanılan sütün güvenilir tek bir kaynaktan sağlanması konusunda titiz bir tavır sergilenmelidir.

İnek, koyun, manda ve keçi sütünden dondurma üretimi yapılabilmektedir. Bununla birlikte bu süt çeşitlerinin her birinin içerdikleri yağ ve kuru madde oranları ile protein, laktoz gibi bileşenler açısından farklılık gösterebildiği göz ardı edilmemelidir. İnek sütü, dondurma denilince akla gelen ilk süt çeşidi olmasının yanı sıra kaliteli ve lezzetli bir dondurma elde edilebilmesi için kullanılabilecek ideal süt kaynağıdır. Diğer süt çeşitleri kullanılarak dondurma üretimi yapılıyor olsa da genellikle inek sütünden üretilen dondurma çeşitleri daha çok ilgi görmektedir.

Dondurma üretiminde kullanılan sütün antibiyotik içermemesi konusunda dikkatli olunmalıdır. Hasta olan ve antibiyotik vurulan hayvanların ilk sütü mutlaka imha edilmelidir. Dondurma üretiminde kullanılacak olan süte kesinlikle süt eklenmemeli ve yağ oranı %3,5 ile %4,1 arasında olan sütlerin dondurma üretiminde kullanılması tercih edilmelidir. Bunların yanı sıra sütün kuru madde oranı, tuz oranı, donma değeri, kendine has bir rengi ve kokusu olması ile ilgili belirli kriterlere titizlikle uyulmalıdır.

Dondurma üretiminde kullanılan hammaddelerden bir diğeri şekerdir. Kullanılacak şekerin kaliteli kristal toz şeker olmasına özen gösterilmelidir. Dondurmanın içerisine olması gerekenden çok miktarda şeker koyulursa sağlıksız ve kalitesiz bir dondurma elde edileceği unutulmamalıdır. Şekerin fazla miktarda kullanılması dondurmanın ısısının düşmesine de neden olabilmektedir.

Süt esaslı dondurmaların çeşitlendirilmesinde; vanilya, iç ceviz, iç badem, iç Antep fıstık, iç fındık, meyve, çözünebilir kahve gibi farklı çeşni malzemelerinden yararlanılmaktadır. Kullanılan çeşni malzemelerinin de mutlaka kaliteli ve taze olmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde dondurmanın lezzeti, kalitesi ve tazeliği olumsuz yönde etkilenecektir. Meyveler kesinlikle pestisit içermeye tarım ürünleri arasından seçilmeli ve aflatoksin içermeyen kuruyemişler kullanılmalıdır. Yağ olarak sütün kendi yağı olan taze süt kaymağı tercih edilmelidir.

Sevdiklerinizi Mutlu Etmenin En Tatlı Yolu: Macaron

Fransız mutfağının dünyaya kazandırdığı en özel ve prestiji lezzetlerden biri olan makaronlar 7’den 70’e hemen herkesin kalbini fethetmesi garantili tatlı çeşitleridir. Sadece rengarenk görünümüyle değil farklı lezzetiyle de herkesi mutlu etmesi garanti olan makaron çeşitlerinin tadına bir kez bakanın bir daha bu lezzetten vazgeçmesi mümkün değildir. Makaronlar çeşitli aromalar kullanılarak üretildiği için her damak zevkine hitap etmeyi başarırlar. Klasik olarak kabul edilen vanilya ve çikolata gibi aromaların dışında makaronlar; frambuaz, karamel, hindistan cevizi, kan portakalı gibi sıra dışı lezzetlerde de üretilerek farklı damak zevklerine hitap eder.

Hazz lezzeti, kalitesi ve tazeliğinin en lezzetli temsilcileri olan makaronlar; farklı sayılarda ürünlerin yer aldığı tasarım kutularda satışa sunulmaktadır. Bu sayede yalnız damağa değil göze de hitap etme özelliğine sahip olmaktadır. Hazz makaron kutuları yalnızca tek bir aromadaki ürünlerden oluşabildiği gibi farklı aromalardaki ürünleri de bir araya getirebilmektedir. Bu tür makaron kutuları farklı aromaların lezzetine aynı anda ulaşma imkanı verdiğinden dolayı son derece avantajlı ürünler olarak kabul edilmektedir. Siz de ister özel günlerinizde ister sıradan bir günü özel bir gün haline getirmek istediğinizde satın alacağınız makaron kutularını damak tadınıza uygun aromalara sahip farklı sayıda ürün içeren Hazz ürünleri arasından seçip satın alabilirsiniz.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın