Küresel Isınmanın Zararları (Olumsuz Etkileri) Nelerdir?

2
4450
görüntülenme
Küresel Isınmanın Zararları Nelerdir?
Küresel Isınmanın Zararları Nelerdir?

Küresel ısınmanın olumsuz etkileri her geçen gün arttığından dolayı bu doğa olayı dünyayı en çok tehdit eden hadise olarak kabul edilmektedir. Küresel ısınmanın zararları azaltılmayacak olursa yakın zaman içerisinde birçok canlının yok olmak ile yüzleşeceği düşünülmektedir. Bu nedenden dolayı sizleri bilinçlendirmek adına küresel ısınmanın detaylarına inip bu doğa felaketinin zararlarını aktaracağız.

Günlük hayat içinde bilhassa öğrenim hayatımızda öğretmenlerimiz küresel ısınma deyip duruyorlar. Üstün körü bir şekilde ifade edilen küresel ısınmanın sakıncalarının neler olduğundan haberdar mısınız? Bu makale dizimizde sizlere küresel ısınmanın sakıncalarını maddeler halinde takdim etmek istiyoruz. Bu tarz şeyleri okuduktan sonrasında çevreye daha fazla hassas kişiler olmanızı temenni ederiz.

Küresel Isınmanın Olumsuz Etkileri

  • Kutuplardaki buzulların erimesine ve paralel olarak burada yaşam süren canlıların yaşam alanlarının daralmasına neden olmaktadır.
  • Eriyen buzullarla beraber deniz sularının düzeyi yükseliyor. Uzmanlar zaman içerisinde buzullarda meydana gelen bu erimelerden dolayı birçok ülkenin sular altında kalacağını belirtmektedir.
  • Deniz sularının artmasıyla deniz kenarında ki topraklar suya gömülüyor ve neticesinde toprak kaybı yaşanıyor. Bu durum zaman içerisinde ciddi derecede kara parçası küçülmesine neden olacağı aşikardır.
  • Küresel ısınmayla beraber birtakım yerlerde şiddetli kuraklıklar ortaya çıkmaktadır. Bu durum zaman içerisinde bitki örtüsünün yok olmasına ve insanların besin sıkıntısı çekmesine neden olacaktır.
  • Küresel ısınmayla beraber mevsimler istikrarını kaybetmekte ve birçok coğrafyalarda seller fırtınalar yaşanmakta. Ülkemizde dahi yaşanan aşırı sıcakların ve soğukların en büyük nedeni şüphesiz küresel ısınmadır.
  • Mevsimlerin tamamen yaşanamaması hayvan çeşitlerinin üreyememesine ve birçok hayvan ırkının ortadan kalkmasına sebep oluyor. Ülkemizde de artık sadece yaz ve kış mevsimleri yaşanmaktadır. İlkbahar ve sonbahar etkisini ciddi oranda kaybetmiştir.

Çevreye karşı daha hassas olmanızı şiddetle öneriyoruz. Üstünde yaşamış olduğumuz zarif dünyamızın kıymetini bilmezsek bir kaç nesil sonrasında insanoğlu birçok şeyden yoksun kalacak. Evlatlarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına küresel ısınmanın etkilerini azaltacak önlemleri en kısa zaman içerisinde almalıyız.

  Avrupa'daki Başlıca Nehirler
Paylaş

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın