Mendiller Neden Karedir?

0
1530
görüntülenme
Mendiller Neden Karedir?

Mendillerin kare biçiminde olması sizin de dikkatinizi çekti mi merak ediyorum? Mendiller ister kumaştan yapılmış olsun, ister kağıttan daima kare biçiminde yapılmışlardır. Bu biçim tesadüf değildir. Çünkü mendillerin tarihi kurallarla ve yasalarla doludur. Kaldı ki ilk mendiller burnumuzu sümkürmek için tasarlanmamıştır. Bu iş o zamanlar baş parmak ve işaret parmak yardımıyla yapılırdı. O zamanlar burnunuzu ya kolunuza ya da masa örtüsüne silerdiniz. Halk kimi zaman sağ, kimi zamanda sol elinin parmaklarının biriyle hallederdi. Asiller bu iş için sadece sol ellerini kullanırlardı. Mendiller bir statü simgesi idi.

Mendil Dili

Zamanla saray çevresindeki yüksek sosyetede bir tür mendil dili gelişti. Vedalaşırken sallanan mendil “sana sadık kalacağım” anlamına geliyordu. Camdan sarkıtılan mendil ise “dikkat et gözetim altındayım” demekti. Tesadüf gibi bir yere düşürülen mendilde “benim kalbim başkasına ait” ile aynı anlamdaydı. Mendil aşkın taahhüdü olup çıkmıştı adeta.

Mendillerin Eni ve Boyu Dengelendi

Mendiller bin bir türlü katlanabiliyordu. Bu durum Marie Antoinette’in hoşuna gitmemiş olacak ki eşi 16. Louis bunun üzerine yayınlanmasını buyurduğu bir kararname ile mendillerin eninin ve boyunun eşit olmasını sağladı. O günden beri mendiller hep kare biçiminde üretildi.

Sonra Fransız Devrimi oldu. Kraliçe ve kral idam edildi. Mendil demokratikleşti. Önceleri kumaştan yapılan mendil 1929 yılından başlayarak kağıttan üretilmeye başladı. Bu kağıt mendiller Dünya’yı fethetmiş durumda zenginlerde yoksullarda burunlarını bunlara siliyor. Sırf bir zamanlar kraliçenin hoşuna gitti diye günümüzde bile mendillerin kare biçimi değişmedi.

  Günlük Hayatımızda Kullandığımız Asitler
Paylaş

Bir Cevap Yazın