Kauçuk Nedir, Nasıl Üretilir, Kullanım Alanları Nelerdir?

0
3084
görüntülenme
Kauçuk Nedir, Nasıl Üretilir, Kullanım Alanları Nelerdir?
Kauçuk Nedir, Nasıl Üretilir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Günlük hayatımızda ayakkabılarımızda, otomobil tekerleklerinde, vazgeçilmez kırtasiye araçlarımızdan silgilerde ve bunun gibi pek çok alanda kauçuktan yararlanmaktayız.

Hayatımızın neredeyse her alanına girmiş olan bu maddenin nasıl elde edildiğini biliyor musunuz?

Doğal bir polimer madde olan kauçuk Latince adı Hevea Brasiliensis olan kauçuk ağacın danelde edilir. Bu ağacın kabuğunda özel bıçaklarla V şeklinde yarıklar açılır ve bu yarıklardan akan süt görünümlü olan ve lateks olarak adlandırılan madde toplanır.

Lateksin yaklaşık %30’u kauçuktur. Geriye kalan kısmı su, protein, reçine, kül ve şeker gibi maddelerdir. Akan sıvının akışkanlığını koruması için bazı koruyucu maddeler katılır. Bu sıvıdan saf kauçuğu elde etmek için sıvıya ilk olarak asetik asit ya da formik asit çözeltisi eklenir. Sonrasında koagülan maddeler eklenip istenmeyen maddeler ve devamında su uzaklaştırılır. Elde edilen kauçuğun lastik hâline gelebilmesi için kauçuk yüksek sıcaklıkta, kükürt ile etkileştirilir ve elde edilen madde tabaka hâline getirilir.

Kauçuk ham hâliyle fazla kullanışlı değildir. Bu yüzden ham kauçuk amaca yönelik olarak farklı maddelerle karıştırılarak çok daha kullanışlı hâle getirilir. Bu katkı maddelerine yumuşatıcılar, plastikleştiriciler, dayanıklılığı artırıcılar, aşınmayı geciktiriciler ve boyalar örnek verilebilir.

Kauçuk doğal olarak üretilebildiği gibi ihtiyacı karşılamak için yapay olarak da üretilmektedir.Bu sayede dünyamızın kauçuk ihtiyacı karşılanabilmektedir.

  Günlük Hayatımızda Kullandığımız Asitler
Paylaş

Bir Cevap Yazın