İnternet Hız Testi

0
246
görüntülenme
İnternet Hız Testi
İnternet Hız Testi

Günümüz teknolojisinin vazgeçilmez en önemli unsurlarının başında internet gelmektedir. İnsan yaşamıyla adeta özdeşleşmiş olan internet hayatın ayrılmaz bir parçası olmuştur, çünkü bütün işlemler neredeyse internet bağlantısı ile yapılır hale gelmiştir.

Her alanda kullanılan internetin hızlı olması işlerin daha hızlı yapılabilmesi adına önem taşımaktadır. Bağlantının hızını, kalitesini hatta dosyaların indirilme ve yüklenme sürelerini de hesaplamak mümkündür. Bilgisayarların bağlı olduğu internetin anlık hızı hız testi adı verilen yöntemle hesaplanmaktadır.

Hesaplama bağlı olan bilgisayar ile bulunulan yerden kolaylıkla yapılabilmektedir. Test için önce bilgisayarı kablo ile bağlamak sağlıklı veri alabilmek açısından önemlidir. Yine bilgisayara bağlı olan cihazların kapatılması ve açık olan uygulamaların kapatılması sağlıklı veri alabilmek için test öncesi yapılan işlemler arasında olup bağlantının dış etkenlerden ilişiğinin kesilmesidir.

Test öncesi işlemlerin yapılmasının ardından uygulama açılır ve başlat butonuna basılır. Testi gerçekleştiren uygulama önce bulunulan konumu belirleyip doğrular. Konum doğrulunun ardından konuma en yakın sunucu tespit edilir. Bu işlemler oldukça hızlı yapılmaktadır. Sunucuya sinyal gönderen işlem merkezi sinyali gönderdiği ve aldığı yanıt arasındaki süreyi hesaplayarak bağlantının hızını belirler. Sinyalin gönderildiği ve alınan cevabın işlem merkezine ulaştığı bağlantının hızını vermektedir.

İnternet hız testi yapılırken download ve upload hızları da hesaplanabilmektedir. Bu işlem de yine test esnasında yapılmaktadır. İşlem merkezi en yakın sunucudan belir bir süre içinde veri indirim bilgisayara kaydeder. İndirilen verinin boyutu ve süresi birlikte hesaplanarak bağlantının download hızı bulunur.

Hız testi servis sağlayıcıların taahhüt ettiği hızın gerçekleşip gerçekleşmediğini tespit etmek için yapılan en önemli testtir ve belirli aralıklarla yapılmalıdır. Böylelikle kullanılan bağlantının hızı ve kalitesi görülebilmektedir.

İnternet hız testi için web sayfamızı ziyeret edebilirsiniz: https://www.hiztesti.me

Paylaş

Bir Cevap Yazın