SEO Başlangıç Rehberi: Temelden Uzmanlığa

0
8
görüntülenme

Dijital dünyanın en büyük gereklilikleri arasında yer alan SEO, bir web sitesi kurarak içeriğini paylaşmak isteyen her web site sahibinin öğrenmesi gereken kurallardır. Ancak, SEO’ya yeni başlıyorsanız nerden başlayacağınız ve hangi stratejileri uygulamanız gerektiği konusunda emin olmayabilirsiniz. SEO çalışmalarının neler olduğunu bilseniz bile doğru uygulamaların neleri içerdiği konusunda tereddütleriniz olabilir. 

Web sitenizin arama motoru görünürlüğünü iyileştirmek için SEO’ya ihtiyaç duyuyor ama nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. “SEO nedir?”, “SEO ne işe yarar?” ve “SEO çalışması nasıl yapılır?” gibi soruları cevaplayacağımız bu SEO başlangıç rehberi niteliğindeki yazıda SEO ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

SEO’nun Temel Prensipleri: Nereden Başlamalısınız?

SEO’ya yeni başlıyorsanız temelde uygulamanız gereken stratejileri öğrenmeniz, web sitenizin arama motoru sonuçlarında yer almasını sağlama açısından size yardımcı olacaktır. Söz konusu SEO olduğunda, öğrenmeye açık olmalı ve bilgilerinizi güncel tutmalısınız. SEO ve arama motoru algoritmalarının da sürekli bir değişim içinde olduğunu varsayarak optimizasyon çalışmalarınızı öğrendiğiniz bilgilerin üstüne ekleyerek devam ettirmelisiniz.

Eğer iyi bir SEO stratejisi geliştirmek istiyorsanız hem arama motorlarını iyi anlamalı hem de SEO optimizasyonu yapmayı öğrenmelisiniz. Peki Google SEO nedir? SEO optimizasyonu nedir, nasıl yapılır?

SEO, Google ve diğer arama motoru sonucu görünürlüğünüzü sağlamaya odaklanırken SEO optimizasyonu bu görünürlüğü sağlamak için anahtar kelimeden site içi ve site dışı SEO’ya kadar birçok optimizasyon çalışmasına odaklanır. SEO temellerini öğrenmek ve web sitenizde uygulamak istiyorsanız da bu çalışmaları öğrenmeniz gerekir.

Gelin şimdi hep birlikte SEO temellerini öğreneceğiz bu SEO rehberi niteliğindeki adımları inceleyelim.

Anahtar Kelime Araştırması ve Seçimi: Temel Adımlar

Anahtar kelime araştırması SEO’nun temelini oluşturan stratejilerden birisidir. Doğru uygulandığında içeriğinizi ön plana çıkartacak ve arama motoru sonuçlarında görünür olmanızı sağlayacak olan anahtar kelime araştırması, içeriğinizle ilgili arama motorlarında arama yapan kullanıcıların, hedef kitlenizin kullandığı kelimeleri bulmaya odaklanır. 

Anahtar kelime araştırması, ilk olarak hedef kitle ve rakip analizinin yapılması ile başlar. İlk olarak içeriğinizle ilgili arama yapan kullanıcıların kullandığı kelimeler, web sitelerinde geçirdiği süre ve internet davranışları tespit edilerek hedef kitleniz tanımlanır. Sonrasında, rakip ve rekabet analizi ile rekabetteki konumuz öğrenilir ve rakiplerinizin kullandığı ve arama motoru sonuçlarında yer almasını sağlayan kelimeler tespit edilir. 

Rakip analizi sırasında dikkat edilen bir diğer nokta da rakiplerinizin gözden kaçırdığı ama aranma olasılığı yüksek kelimelerin tespit edilmesidir. Anahtar kelime araştırmasında bu kelimelere odaklanarak içeriğinize uygun anahtar kelimeler tespit edilir.

Ancak anahtar kelime araştırması, web sayfalarınızda ve içeriğinizde kullanacağınız kelimelerin tespit edilmesi ile sona ermez. Bu kelimelerin getirdiği tıklanma ve aranma sıklığı da düzenli olarak analiz edilir ve anahtar kelimeler güncellenir.

On-Page SEO: İçerik ve Sayfa Yapısı Optimizasyonu

Site içinde yapılan her türlü optimizasyon çalışmasını içeren on-page SEO (site içi SEO), arama motoru sıralamanızı yükseltmede etkili SEO çalışmalarından birisidir. Site içinde yaptığınız her türlü optimizasyon çalışması arama motorlarının web sitenizi ve site içeriğini daha iyi anlamasını ve indekslemesini sağlar.

Google ve diğer arama motoru botları web sitenizi incelediğinde ilk olarak içeriğinize ve web sayfalarınıza odaklanır. Web sitenizin Google sıralama faktörlerine uyduğunu ve içeriğinizin rekabette öne çıktığını gören Google, web sayfanızı arama motoru sonuçlarında gösterir. Bu bağlamda, site içi optimizasyonu gerçekleştirirken odaklanmanız gereken konulardan ilki içeriktir. 

İçeriğe odaklanırken arama niyetini bulmaya ve kaliteli bir içerik oluşturmaya odaklanmanız gerekir. Hedef kitlenizin arama motorlarında ne aradığını bulmak ve içeriğinizi o arama sorusuna bir yanıt olarak sunmak sizi rekabette ön plana çıkaracaktır.

Arama niyetini bulduktan sonra ise içeriğinizi oluşturmaya ve SEO’ya uygun optimize etmeye odaklanmanız gerekir. Bunu yaparken içeriğinizin özgün olduğundan, başlık, anahtar kelime, alt başlıkla, meta tanımlama gibi unsurları içerdiğinden ve içeriğiniz alakalı iç ve dış linklere sahip olduğundan emin olmanız gerekmektedir.  

İçeriğin yanı sıra web sayfalarınıza önemli bilgilerin yerleştirilmesi, sayfalar arası navigasyon sisteminin iyi kurulması ve sayfalar arası geçişin hızlı olması da site içi optimizasyonu ilgilendiren bir konudur. Sayfa yapınıza odaklanırken teknik SEO’yu da göz önünde bulundurmanız gerekir. Peki, teknik SEO nedir? 

Web sitenizin arama motoru sonuçlarında görünür olmasını engelleyen sorunları çözen ve sitenizin SEO performansını takip eden teknik SEO, sayfa yapısı ve hızı ile de ilgilenir. Bu bağlamda, site içi optimizasyon çalışmalarında teknik SEO’da dahil olmaktadır.

Off-Page SEO: Backlink ve Otorite Oluşturma

Site içi SEO optimizasyonu site içindeki her türlü optimizasyon çalışmasına odaklanıyorsa site dışı optimizasyon olarak bilinen off-page SEO da siteniz dışındaki her türlü elementin SEO’ya uygun optimize edilmesine odaklanmaktadır. Bu bağlamda, site dışı optimizasyon en az site içi optimizasyon kadar önemlidir.

Site dışı optimizasyon, arama motoru sonucu sıralamanızı etkiler. Bunun yanı sıra, off-page SEO, sitenizin otorite ve güvenilirliğinde de büyük etki sahibidir. Söz konusu site dışı optimizasyon olduğunda kala ilk gelen stratejiler arasında backlinkler yer almaktadır. 

Sitenizin otoritesini arttırmada kilit stratejilerden birisi olan backlinkler başka web sitelerinden aldığınız ve site içeriğinize yönlendiren dış bağlantılardır. Bu bağlantılar, site içeriğinize gelen organik trafik sayısını arttırır ve arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı etkiler.

SEO Trendleri ve Sürekli Güncel Kalma Yöntemleri

Güncel kalmak ve yeni gelen güncellemelere, trendlere ve değişimlere ayak uydurmak SEO açısından oldukça önemlidir. Eğer arama motoru optimizasyonu yapmak ve web sitenizi SEO ile uyumlu hale getirmek istiyorsanız SEO algoritmalarını anlamanız gerekir.

SEO trendlerini takip etmek ve güncel kalmak için yapmanız gereken ilk şeylerden birisi düzenli olarak sitenizin SEO analizini yapmaktır. Bu sayede, eski gücünü kaybeden anahtar kelimeleri ve içerikleri tespit edebilir, içeriklerinizi yeni gelen bilgilere göre güncelleyebilir ve artık işe yaramayan ve organik trafik getirmeyen bilgileri kaldırabilirsiniz. Bunun yanı sıra, rakiplerinizin başarılı olduğu SEO trendlerini takip edebilir ve siz de doğru stratejiler ile rekabette öne çıkmaya ve yeni trendlere ayak uydurmaya çalışabilirsiniz.

Sonuç: Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Sonuç olarak, eğer SEO’yu öğrenmek ve web siteniz üzerinde uygulamak istiyorsanız SEO’yu ilk olarak temelinden anlamanız gerekir. Bu bağlamda, bizler de bu yazıda, SEO’nun temek prensiplerini ve SEO çalışmalarında uygulanan adımları A’dan Z’ye sizinle paylaştık. Umarız bu yazı, SEO’yu ve arama motorlarını anlamanızda ve sitenize uygun SEO stratejisi geliştirmede neleri dikkate almanız gerektiğini anlatmada etkili olmuştur.

https://www.dopinger.com/tr/seo/ 

Paylaş

Bir Cevap Yazın