Duvardan Duvara Halı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

0
406
görüntülenme
Duvardan Duvara Halı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Duvardan Duvara Halı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Duvardan duvara halı alırken dikkat etmeniz gereken birkaç faktör vardır. Bunları size maddeler halinde açıklayacağız. Fakat öncelikle halı almaya karar verdikten sonra yani ihtiyacınız olan halıyı ararken, doğru ürünü bulana kadar araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü halı çeşitleri arasından doğru ürünü bulmuş olmak, onu uzun süre kullanabileceğinizi gösterir. Kimse severek ve beğenerek aldığı bir halıyı çöpe atmak istemez. Şimdi duvardan duvara halı ile ilgili birkaç teknik detay paylaşacağız. Halı seçiminizi, bu detaylara göre rahatlıkla yapabilirsiniz.

Nurteks firmasından da yaptıracağınız halı ile ilgili teknik detayları öğrenebilir fiyat teklifi alabilirsiniz.

Kullanım Alanına Uygun Halı Seçin

Hemen hemen herkes hayatının bir bölümünde halı seçimi yapmıştır. Küçük halılar için bu seçim, deneme yanılma ile doğru bir şekilde tamamlansa da kalıcı olacak şekilde duvardan duvara halı seçerken kullanım amacına hizmet etmesi çok önemlidir.

Otel halısı veya ofis halısı olarak kullanacağınız halıyı seçerken, desen, renk ve kullanım amacına hizmet edecek bir ürün olmasına özen göstermelisiniz. İplik türü, ipliğin kalitesi ve ağırlığı gibi değişkenleri halı alırken bir uzmana danışarak almalısınız. Her alan için farklı teknik özellikler geçerli olabilir.

Dekorasyona ve Kullanım Amacına Uygun Renkler ve Desenler

Dekorasyonda kullanım amacına uygun bir halı seçin. Sadece desen ve rengini beğendiğiniz için bir halıyı seçmeyin. Yine yoğun kullanım alanları için seçtiğiniz açık renkli halıların ipliğine dikkat edin. Çünkü üzerinde leke tutan bir halı sizi zarara uğratabilir. Eğer açık renk bir halı tercih ediyorsanız bunun leke tutmayan iplikten yapılmış olmasına özen gösterin.

Doğru İpliği Seçin

Uzun ömürlü kullanım için doğru ipliğin seçilmesi oldukça önemlidir. Birçok halı ipliği mevcuttur ve her birinin farklı bir özelliği bulunmaktadır. Siz de kullanacağınız doğru ipliği seçebilirsiniz.

Polipropilen: En çok kullanılan iplik türlerinden birisidir. Aşınma ve lekelenmeye karşı oldukça güçlü bir üründür. Temizliğinin kolay yapılıyor olması, onu vazgeçilmez halı iplikleri arasına ekliyor. Yine oldukça şık halılar polipropilen iplikle üretilmektedir.

Yün iplik: Yün iplik, içerisinde %20 oranında naylon ile birlikte üretilmektedir. Doğal bir ürün olduğu için maliyeti biraz yüksektir. Hammaddesi saf beyaz olmadığı için baskıyı diğer iplikler kadar net alamayabilir. Yani beyaz ve yün olan bir halı tercih edemeyebilirsiniz. Yün doğal ve konforlu bir kullanım sunar.

Polyamid: Polyamid oldukça dayanıklı bir iplik türüdür. Baskıyı çok iyi ve rengi çok net yansıtır. Polyamid üzerinde leke tutmayan bir üründür ve uzun kullanım için de oldukça ideal bir iplik türüdür.

Ortalama Kullanım Ömrünü Göz Önüne Alın

Halı seçimi yaparken satıcınız ile kullanım alanlarınızı ve şartlarını görüşün. Size halının kullanım ömrü için ortalama bir süre ve garanti verecektir. Bu, tüm halılar için farklılık gösterebilmektedir.

Yoğun Kullanım Alanları için Antibakteriyel Bir Halı Seçin

Hijyen ve sağlık açısından yoğun kullanım alanlarında kullanılan halının, antibakteriyel olmasına özen gösterin. Çocuğunuz varsa, özellikle otel, ofis ve ev ortamında bu seçeneği göz önünde bulundurun.

Paylaş

Bir Cevap Yazın