Güneş Ne Kadar Sıcak?

0
1367
görüntülenme
Güneş Ne ​​Kadar Sıcak?
Güneş Ne ​​Kadar Sıcak?

Güneş, güneş sisteminin merkezinde bulunan plazma ve gazdan oluşan bir küredir. Gazın yaklaşık %91’i hidrojenden oluşur, geri kalan ise helyumdur. Güneş, tüm canlı organizmaların en önemli enerji kaynağıdır. Güneş, güneş sisteminin tüm kütlesinin %99.86’sını oluşturur ve dünyanın gökyüzünde görülen en parlak kısmıdır.

Güneşin Çekirdeği

Güneşin çekirdeğinde çekim gücü çekilip, sıcaklık ve basınç muazzam boyutlara ulaşır. Buradaki sıcaklıklar 15 milyon °C‘un üstünde olabilir. Bu bölgedeki hidrojen atomları sıkışmakta ve nükleer füzyon olarak adlandırılan bir süreçte helyum üretmek üzere bir araya gelmektedirler. Nükleer füzyon, güneşin yüzeyine yayılmış ve sonunda Dünya’ya ulaşan muazzam miktarda enerjiyi serbest bırakır. Çekirdeğin enerjisi konvektif bölgeye doğru ilerlemektedir.

Konveksiyon Bölgesi

Bu bölge 200.000 km uzunluğundadır ve yüzeye yakındır. Bu bölgedeki sıcaklıklar 2 milyon °C’un altındadır. Plazma yoğunluğu, bu bölgede, konvektif akımların ortaya çıkmasını ve enerjiyi güneş yüzeyine doğru taşınmasını sağlamak için yeterince düşüktür. Bölgenin termal kolonları, güneş yüzeyinde bir desen oluşturarak, en büyük ölçekte süperergranülasyon ve en küçük ölçekte güneş granülasyonu şeklinde granüler bir görünüm kazandırır.

Fotosfer

Fotosfer güneşin dış kabuğu ve ışığın yayıldığı yerden gelmektedir. Bu tabaka enerjisinin çoğu güneşi tamamen terkeder ve tabaka görülebilir. Katmanın kalınlığı onlarca ve yüzlerce kilometre arasındadır, üzerindeki güneş lekeleri çevredeki bölgeden daha koyu ve daha serindir. Büyük güneş lekelerinin çekirdeğinde, sıcaklık 4000 C derece olabilir. Fotosfer’in genel sıcaklığı yaklaşık 5,500 °C‘dur. Güneş enerjisi, fotosfer içerisinde görünür ışık olarak algılanır.

Kromosfer

Kromosfer, güneş atmosferinin üç ana tabakasından biridir ve yaklaşık 3.000 ila 5.000 km derinliğindedir. Fotosferin hemen üstünde ve güneş geçiş bölgesinin altında yer alır. Kromosfer, kırmızımsı renginin görüldüğü kısımdır ve güneş tutulması dışında normalde görülmez. Katman, fotosferin parlaklığı nedeniyle genellikle özel ekipman olmadan görülmez. Kromosferin sıcaklığı yaklaşık 4.320 °C‘dur.

Korona

Korona uzaya milyonlarca kilometre uzanmaktadır ve kromosfer gibi sadece güneş tutulması sırasında kolaylıkla görülebilmektedir. Korona sıcaklığı 2 milyon °C‘a kadar ulaşabilir.

  Gezegen ve Yıldız Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir Cevap Yazın