Çizgi Film İzlemenin Zararları (Olumsuz Etkileri) Nelerdir?

0
2666
görüntülenme
Çizgi Film İzlemenin Zararları (Olumsuz Etkileri) Nelerdir?
Çizgi Film İzlemenin Zararları (Olumsuz Etkileri) Nelerdir?

Çizgi filmler çocuklar için geliştirilmiş olan televizyon yayınlarıdır. Günümüzde sadece çizgi film yayını yapmak için kurulmuş olan televizyon kanalları dahi bulunmaktadır. Çizgi film izlemenin zararları nelerdir konusunda yapılan araştırmalar sonucunda çizgi filmlerin çocukları olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Bu nedenden dolayı sizlere maddeler halinde çizgi film izlemenin zararları nelerdir konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Çocuğunuz bir çizgi film bağımlısı olmadan önce bu tür televizyon yayınlarının çocuğunuzu nasıl etkilediği hakkında bilgi almanız faydalı olacaktır.

Çizgi Film İzlemenin Olumsuz Etkileri

  • Çizgi film izlemenin zararları üzerine yapılan araştırmalar sonucunda bu tarz televizyon yayınlarının çocuklara bağımlılık yaptığı tespit edilmiştir.
  • Çizgi film bağımlısı olan çocuklar dış ortam ile ilişkilerini keserek asosyal bir hale gelmekte ve düşler aleminde yaşamaya başlamaktadır.
  • Çocukların çizgi filmler içerisinde yer alan karakterleri örnek aldıkları bilinmektedir. Hatta yakın zaman içerisinde örnek almış olduğu karakter nedeniyle balkondan dahi atlayarak uçmaya çalışan çocukların olduğu gözlemlenmiştir.
  • Çizgi filmler çocukların özgüven kaybı yaşamasına neden olmaktadır. Özellikle çizgi film bağımlısı olan çocukların içine kapanık bir yaşam sürmeleri ile birlikte hem okul yaşantılarının hem de iş yaşantılarının ciddi anlamda olumsuz etkilendiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  • Çizgi film izlerken çocuklar ne kadar yemek yediklerini dahi anlamazlar. Bu nedenden dolayı sürekli olarak çizgi filmi izleyen çocuklarda obezite probleminin ortaya çıktığı bilinmektedir.

Çizgi film izlemenin zararları hakkında sizlere her ne kadar bilgi versek de tabii ki çocukları çizgi filmlerden tamamen mahrum etmek gerekmemektedir. Çocuklarınızın sağlıklı bir psikoloji içerisinde büyüyüp gelişmesini istiyorsanız her şeyi dozunda ayarlamanız gerekmektedir. Çizgi film izleme konusu da şüphesiz bunlardan birisidir.

  Elektrikli Araçların Petrol Yakıtlı Araçlardan Farkı Nedir?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın