Gözlem ve Kuramın Astronomideki Yeri

0
2566
görüntülenme
Gözlem ve Kuramın Astronomideki Yeri
Gözlem ve Kuramın Astronomideki Yeri

Hawai’de 4145 metre yükseklikte bulunan yukarı görseldeki teleskoplar dünyanın en büyük ikinci teleskoplarıdır. Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) bu iki teleskobu birleştirerek oluşturduğu Keck teleskobu ile çok daha ayrıntılı gözlemler yapmaktadır. Oysa yüzyıllar önce bilim insanları çok daha kısıtlıolanaklarla gözlem yapabilmekteydi. Günümüzde ve bundan yüzyıllar önce de gökbilimcilerin gözlem yapabilmeleri gök cisimlerinin yaydığı ışık sayesinde olmuştur.

MÖ 276-194 yılları arasında yaşayan bilim insanı Eratosthenes yer kürenin yarıçapını, günümüz ölçülerine çok yakın hesaplamıştır.

Bu işlemleri daha önceki ölçümlerine yani gözlemlere ve kuramsal çalışmalara dayanarak gerçekleştirmiştir.

Eratosthenes’ten yüzyıllar sonra Galilei, teleskopla yaptığı gözlemler ile astronomi alanındaki çalışmalara yeni bir boyut kazandırmıştır. 1609-1610 yıllarında yaptığı gözlemlerle Satürn’ün halkalarını ve uydularını tespit etmiş, Ay yüzeyinin sanıldığı gibi düz olmadığını ortaya koymuştur.

Aşağıdaki görsellerde Galilei’nin gözlemlerine ait çizimler ve günümüzde elde edilen görüntüler yeralmaktadır. Görselleri inceleyelim.

  Ekosistemdeki Bozulmaların Çevreye Etkileri
Paylaş

Bir Cevap Yazın