Göz Rengine Göre Dünya Nüfusu

0
1665
görüntülenme
Göz Rengine Göre Dünya Nüfusu

1Kahverengi (%70 – %79)

Dünya nüfusunun %70 ila %80’inin kahverengi gözlere sahiptir. Bu da kahverengini dünyadaki en yaygın göz rengi yapmaktadır. Göz rengi kısmen genetiktir ve kahverengi göz genlerinin baskın olduğu düşünülmektedir. Bu durum, ebeveynlerinizden birinin kahverengi dışında bir göz rengine sahip olması, ancak birinin kahverengi gözlerinin olması durumunda sizin de kahverengi gözlere sahip olacağınız anlamına gelir.

Göz renginiz, irisin içinden geçerken Rayleigh saçılması adı verilen ışığı dağıtma şekli ve cildinizdeki melanin miktarı ile de belirlenmektedir. Melanin, vücudunuz tarafından üretilen bir cilt pigmentasyonudur. Ne kadar çok melanin varsa, gözler o kadar koyu olmaktadır.

2Mavi (%8 – %10)

Mavi göz, dünyadaki en yaygın ikinci göz rengidir. İnsanların yalnızca %8 ila %10’u mavi gözlere sahip olabilmektedir. 6.000 ila 10.000 yıl önce meydana geldiği düşünülen genetik bir mutasyon, bu göz renginin kaynağıdır. Mutasyon, kahverengi gözler için genetik mekanizmayı kapatan bir “değişime” neden olmuştur.

3Ela (%5)

Ela gözlere sahip insanlar, irisinde oyun oynamakta olan bir renk kombinasyonuna sahiptir. Bu gözler, neredeyse bir kedinin gözleri gibi yeşil ve turuncu veya altın karışımı olabilmektedir. Hemen herkes bu renge sahip olabilirken, en yaygın olarak Kuzey Afrika, Orta Doğu, Brezilya ve İspanyol kökenli insanlarda görülmektedir.

4Kehribar (%5)

Tıpkı ela gözler gibi, dünya nüfusunun yalnızca yaklaşık %5’inin kehribar renkli gözleri vardır. Bu göz rengi açık kahverengimsi bir renktir. Asya, Güney Amerika ve Güney Afrika kökenli insanların kehribar rengi gözlere sahip olma olasılığı daha yüksektir.

5Gri (%3)

Gri gözlü insanların gözlerinde hiç melanin içermeyen süsenleri ve stroma adı verilen fazladan kollajenleri bulunmaktadır. Bu durum, mavi rengin yüzeye çıkmasını engeller ve bu da çelik gibi gri bir tonla sonuçlanır.

  Türkiye'de Buğday Üretimi

6Yeşil (%2)

Yeşil gözler dünyadaki en nadir gözlerden bazılarıdır. Buna rağmen, bazı bölgelerde çok sayıda yeşil gözlü insan bulunabilmektedir. Başka yerlerde nadir olsa da, yeşil ve mavi gözlü insanlar İrlanda ve İskoçya’da o kadar yaygındır ki, nüfusun% 86’sından fazlasında vardır. Ancak insanlar yeşil gözlerle doğmazlar. Tüm bebekler mavi veya kahverengi gözlerle doğarlar ve yaklaşık 6 aylıkken yeşil gözleri geliştirebilirler. Yeşil gözler, Rayleigh saçılımıyla birlikte açık kahverengi ve sarımsı pigmentasyonun birleşiminden oluşur. İrlanda ve İskoçya dışında, yeşil gözlü insanlar çoğunlukla Kuzey Avrupa’da yaşamaktadır.

7Kırmızı / Mor (< %1)

Her ne kadar göz renklerine göre yapılmış bir listesinde kırmızı ve mor rengini görmek şaşırtıcı olsa da imkansız değildir. Dünya nüfusunun %1’inden daha azı aslında kırmızı veya mor gözlere sahiptir. Bir kişinin gözlerinde pigmentasyon olmadığında mor gözleri varmış gibi görünebilmektedir ve böyle bir durumda Işık kan damarlarından yansır. Kırmızı gözlü insanlar tipik olarak albinolardır. Derilerindeki pigmentasyon eksikliği, kan damarlarının görünmesine ve kırmızı gözlere sahip olmalarına neden olur.

8Heterokromi (< %1)

Heterokromi, bireyin iki farklı renkte gözlere sahip olması durumunu ifade etmektedir. Yunancada “Heteros” farklı anlamına, “kroma” renk anlamına gelmektedir. Ne yazık ki, bu göz rengi Bourneville hastalığı, Bloch-Sulzberger sendromu ve Recklinghausen hastalığı gibi özel durumlarla bağlantılı olabilmektedir.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın