Farklı Yazarlardan Öyküler  

0
107
görüntülenme

Yaşar Kemal, Oğuz Atay, Sait Faik Abasıyanık, Memduh Şevket Esendal, Bilge Karasu, Orhan Kemal gibi yazarlar en başarı göstermiş ve en değerli Türk öykücülerin içinde yer alıyorlar. En çok okunan yazarlardan kabul edilen Oğuz Atay’ın 1975 tarihinde yayınladığı “Korkuyu Beklerken” isimli hikayesi en bilinen eserleri arasındadır.

1970 yıllarından sonra Türk milletinin yaşamış olduğu krizi gülmece taktiğini kullanarak yazdı. Başarılı bir yazar olan Oğuz Atay’ın yazdığı hikayelerde genel olarak alaylı bir anlatıma rastlanır.

Hikayelerde insanların hayatlarında yaşanmış olan sıkıntılarını bu sıkıntıların insanlara yaşattığı günlüğü ve yorgunluğu ele alan öyküler yazmıştır. Aynı zaman da yazdığı Tutunamayanlar isimli hikayesinde de insanı ele almıştır.

Öykü Nedir 

Öyküler, edebiyat türü içinde yer alır. Roman türü altında adlandırılan öyküler 19.yy da roman altında adlandırılmasından kurtulmuştur. Öyküler gerçek yada gerçekleşmesi mümkün olan olayların yalın bir dil olacak biçimde ve olayların oldukça uzun olmayacağı bir anlatım şekli ile yazılır.

Öyküde mekan anlatmak kısıtlıdır, şahıs sayısı azdır, betimleme taktiğine de başvurularak olayları okuyucunun aklında canlandırılmasına yardımcı olur. Olayları yalın bir dil ile olayları okuyucuya derinden hissettirerek lüzumsuz kelimeler barındırmayan bir edebiyat türüdür.

Öykünün konusunun hepsi gerçek olmak zorunda değildir gerçeğe yakın olacak halde de konular hikaye edebiyatı altında da yazılabilir. İlk hikaye örneği Ahmet Mithat Efendinin Letaif-i Rivayet ve Kıssadan Hisse adlı ilk yerli öyküler arasındadır. Ele alınan başarı göstermiş yazarların hikayelerini ve daha fazla yazara ait olan kitaplara https://kidega.com/kitap/oyku-hikaye-kitaplari/ adlı siteden alabilir ve ürünü inceleyebilirsiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın