Ernesto Che Guevara Kimdir?

0
862
görüntülenme
Ernesto Che Guevara Kimdir?
Ernesto Che Guevara Kimdir?

Che Guevara kültürel bir politik figür haline gelen ve Fidel Castro’ya yardım etmiş olan Marksist bir devrimcidir.

Ernesto R. Guevara de la Serna, 14 Haziran 1928 tarihinde Arjantin’in Rosario kentinde doğmuştur. Marksist düşüncelerinin peşinden gidip Güney Amerika’yı turlamadan önce tıp okumuştur. Küba rejimini yıkıp sosyalizmi bölgede hakim kılmak için Fidel Castro’ya yardım etmiş ve çeşitli politik mevkilerde görev almıştır. Guevara daha sonra Bolivya’da bir gerilla faaliyetine katılmıştır ve burada öldürülmüştür. Birçok kişiye göre kültürel bir kahraman olarak nitelendirilmektedir.

Fidel Castro’yla Tanışma

Devrimci lider Ernesto Guevara de la Serna, daha çok bilinen adıyla Che Guevara, 14 Haziran 1928 tarihinde Arjantin’in Rosaria kentinde doğdu. Buenos Aires Üniversitesi’nde tıp eğitimini tamamladıktan sonra ilk kez Arjantin’de politik olarak aktif oldu ve daha sonra Bolivya ve Guatemala’da faaliyet gösterdi. 1954 yılında Meksika’da devrimci lider Fidel Castro ve kardeşi Raul Castro ile tanıştı.

Che Guevara, Fidel Castro’nun çabalarının bir parçası haline geldi ve Küba’daki Batista rejimini yıkmak için çalıştı. Castro’ya askeri danışmanlık yaptı ve gerilla birliklerinin Batista’nın kuvvetlerine karşı savaşmasını sağladı. Castro 1959 yılında yönetimini eline alınca Guevara, Le Cabana Fortress hapishanesinin sorumlusu oldu. Che Guevara’nın aşırı yargılayıcı emirleri nedeniyle burada 156 ile 550 arasında insanın idam edildiği tahmin ediliyor.

Yükselişi ve Ölümü

Daha sonra Che Guevara, Küba’nın milli bankasının başkanı oldu ve ticari ilişkilerin Amerika Birleşik Devletleri’nden Sovyet Rusya’ya geçmesini sağladı. Yaklaşık üç yıl sonra sanayi başkanı oldu. Che Guevara 1956 yılında bu pozisyonu terk ederek Küba’nın devrim fikirlerini dünyanın diğer yerlerine yayma hedefiyle yola çıktı. 1966 yılında Bolivya halkını mevcut rejime karşı ayaklanmaya ikna etmeye çalıştı ancak pek başarılı olamadı. Ufak bir gerilla birliği ile çalışmalarını desteklese bile Bolivya ordusu tarafından 9 Ekim 1967 tarihinde La Higuera’da ele geçirildi ve öldürüldü.

  Ayça Ayşin Turan Kimdir?

Mirası

Ölümünden sonra Che Guevara efsanevi bir politik figür oldu. Adı sıklıkla ayaklanmalar, devrim ve sosyalizm ile anılır oldu. Bazıları ise onu kaba biri ve Küba’da gerçekleştirdiği yargısız infazlarla hatırlıyor. Che Guevara’nın hayatı halk arasında merak edilen bir olgu olmayı sürdürüyor, onlarca kitaba ve filme konu olmaya devam ediyor.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın