Bitkiler Bizi Duyabilir mi?

2
2276
görüntülenme
Bitkiler Bizi Duyabilir mi?
Bitkiler Bizi Duyabilir mi?

Bitkilerin sizi duyup, duyamayacağını hiç merak ettiniz mi? Bu soru biyologlar arasında şiddetli bir çatışmaya sebep olmaktadır.

Bitki dünyasında bir devrim yaşanıyor. Nörobiyologlar bitkilerin kendi içinde bir dünyaları olduğunu keşfetti. Ve bulgular gerçekten şaşırtıcı. Bitki dünyasının bir duyular alemi olduğunu kim bilebilirdi?

İtalyan şarap üreticisi Giancarlo Cignozzi, üzüm bağlarını 10 yıl boyunca Mozart eşliğinde sulamış. Ve sonuç gerçekten şaşırtıcı. Müzik dinletilen bitkiler daha güçlü, daha fazla yaprak üretiyorlar ve normalden 10 gün daha fazla meyve veriyorlar. 

Bilimde bu konuya kulak misafiri oluyor. Floransa Üniversite’sinde bitki biyoloğu olan Stefano Mancuso 5 yıl boyunca sarmaşık bitkisiyle bir müzik deneyi yaptı. Deney sonucuna göre bitkiler aslında duymuyordu. Fakat sesleri, ses dalgası formunda algılıyorlardı. Profesör Mancuso laboratuvar koşullarında mısır köklerinin düşük tonda dinletilen müzik yönünde geliştiğini gözlemledi. Müziğin tonu arttırılıncada kökler sesin aksi yönüne doğru uzanıyordu.

Araştırmacılar bitki nörobiyolojisinin henüz ileri boyutta bir araştırma yapmadığına açıklık getiriyor. Fakat yine de klasik bitki bilimciler, bitkilerin işitme yeteneklerinin olabileceği ihtimaline hayretle bakıyorlar. Çünkü onlar, bitkiler sesi algılamadığından dolayı; sesin gelişimleri üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağı konusunda ikna olmuş görünüyorlar.

Bitkiler gerçekten duyabilir mi? Araştırmalar zamanla kimin haklı olduğunu gösterecek.

  İstanbul’da Yetişkin Tramblon Parkı 
Paylaş

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın