VPN Nedir, Ne İşe Yarar?

0
346
görüntülenme
VPN Nedir, Ne İşe Yarar?
VPN Nedir, Ne İşe Yarar?

VPN (Virtual Private Network-Sanal Özel Ağ) teknolojisi küresel internete iki veya daha fazla cihaz üzerinden şifreli bir şekilde bağlanmanızı sağlayan bir teknolojidir. VPN teknolojisi 1996 yılında ortaya çıkmıştır ve öncelikle şirketler tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Hem ucuz hem de güvenilir bir siteden VPN premium üyelik alma niyetindeyseniz size güzel bir önerimiz var. Hemen ucuz vpn için Sadeceon.com sitesini ziyaret edebilir, dilediğiniz abonelik süresi ile istediğiniz paketi kolayca alabilirsiniz. Hesap satışı ile ilgili bir çok hizmet sunan Sadeceon, güvenilir ödeme altyapısı ile bir çok ödeme yöntemini de sunuyor. Satış yapan kullanıcıların önceki satışlarından aldığı değerlendirme ve yorumları görerek kararınızı verebilir, hızlıca iletişime geçebilir ve vpn üyeliğinize kolayca sahip olabilirsiniz.

VPN teknolojisi şirketler tarafından şirket ağına uzaktan çalışanların fiziksel olarak şirketteymiş gibi bağlanmalarını sağladığı ve şirket ağını küresel internetten ayırdığı için çok ilgi görmüştür. VPN teknolojisi bireyler tarafından popüler şekilde kullanılmaya devletlerin web site ve servislere olan erişim engellerini arttırmasıyla başlamıştır. Bu da VPN teknolojisinin hizmet olarak yazılım halini almasını sağlamıştır.

VPN programları erişim engellerini kaldırır. Peki, VPN programları bunu nasıl gerçekleştirir? VPN programı sağlayıcılarının dünyanın farklı yerlerinde konumlanan sunucuları bulunmaktadır. VPN programını dizüstü bilgisayarınıza indirdikten sonra aktifleştirdiğinizde küresel internete seçtiğiniz VPN sunucusu üzerinden bağlanırsınız. Cihazınızın IP adresi bu sırada kullanılan tünel protokolü ile maskelenir ve yeni bir IP adresine sahip olursunuz. Veri paketleriniz internette artık VPN sunucusunun sağladığı yeni IP adresi ile seyahat eder. Bu şekilde VPN ile internette sanal konumunuzu gizlediğiniz gibi coğrafi olarak bulunduğunuz konumda erişime engellenen web site ve servislere erişebilirsiniz.

VPN programı ile değişen IP adresiniz sayesinde erişime engelli web site ve servislerin yanında ülkenizde mevcut olmayan içeriklere de ulaşabilirsiniz. Örneğin, VPN programı ile küresel internete Amerika üzerinden bağlanarak Netflix ABD içeriklerinin yanı sıra HBO, Showtime gibi çevrimiçi platformların içeriklerini de izleyebilirsiniz.

  NFT Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

VPN programları aynı zamanda internet bağlantınızı şifreler. Normal koşullarda evinizden ya da ofisinizden internete bağlanırken kullandığınız internet servis sağlayıcısı internet aktivitelerinizin hepsini görür ve IP adresiniz ile birlikte kaydeder.

VPN ile internete bağlandığınızda internet servis sağlayıcınız sadece VPN üzerinden internete bağlandığınızı görür. Bunun yanında aynı ağdaki diğer kişiler de internet bağlantınızı istedikleri zaman görebilirler. VPN programları çeşitli şifreleme yöntemleri ile veri paketlerinizi şifreler. Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES), Rivest-Shamir-Adleman (RSA) şifreleme algoritması bunlara birer örnektir.

VPN programları şifreli bir bağlantı sunduğundan dolayı özellikle ortak Wi-Fi ağlarında güvenlik ve gizlilik sağlar. Otel, kafe ve havaalanı gibi yerlerde sunulan şifreli veya şifresiz ağları siber saldırganlar ele geçirmiş ve verilerinizi çalmak için bekliyor olabilir. Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, WPA2 şifreli Wi-Fi ağlarının dâhi güvenlik açıklarına sahip olduğunu ve bir siber saldırgan tarafından bu şifrelemenin aşılıp internet trafiğinin görülebileceğini belirtiyor. VPN programları ile şifreli ya da şifresiz Wi-Fi ağlarına güvenli bir şekilde bağlanabilirsiniz.

VPN programı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Wikipedia gibi erişime engelli bir web siteye girmek için ücretsiz bir VPN programı kullanmanız ve programı kısa süreliğine aktifleştirmeniz çok büyük bir problem yaratmayacaktır. Verilerinizin güvenliği ve gizliliği konusunda ücretsiz VPN programlarından yarardan çok zarar görebilirsiniz. Bir VPN programı sadece IP adresinizi değiştirmemeli. Aynı zamanda internet bağlantınızda problem olduğunda bütün veri alışverişini durdurabilmeli ve IP adresinizin sızmasını engelleyebilmeli. Ücretsiz VPN programları sandığınızın aksine web aktivitelerinizi sunucularında kaydediyor ve üçüncü partilere satıyor olabilir. Cihazınızdaki ücretsiz VPN programı bir casus yazılım görevi görüyor olabilir. Bu yüzden, VPN seçmeden önce nasıl bir güvenlik ve gizlilik istediğinizi sorgulamalı ve seçeceğiniz VPN’in web aktivitelerinizi sunucularında kaydetmediğinden emin olmanız gerekmektedir.

  İnternet Hız Testi

VPN programları ile sanal olarak istediğiniz ülkeden internete bağlanırken internet bağlantınızın güvenli olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın