Dünyanın Kara İle Çevrili En Küçük 5 Ülkesi

0
705
görüntülenme
Vatikan
Vatikan

1Vatikan

Vatikan

Vatikan Şehir Devleti, toplam alanı 1 km²’den az olan, dünyanın karayla çevrili en küçük ülkesidir. Yaklaşık 800 kişilik küçük bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Bu şehir devleti, Roma Katolik Kilisesi Papası için idari koltuk olarak hizmet verdiği yer olan İtalya’da bulunmaktadır. Ayrıca kilisenin idari merkezidir. Çok küçük bir alanı kaplamasına rağmen bu özerk ülke, dini önemi nedeniyle her yıl önemli sayıda turist almaktadır.

2San Marino

San Marino

San Marino, yalnızca 60 km²’lik bir alanı kaplayan dünyanın ikinci en küçük kara ülkesidir. Bu ülkede yaklaşık 33.930 kişilik bir nüfus yaşamaktadır. Ülke, birden fazla şehir içerdiğinden dolayı, mikro devlet olarak kategorize edilmektedir. Vatikan Şehri gibi San Marino’nun da tüm bölgesi İtalya’da bulunmaktadır. San Marino’nun ekonomisi bir zamanlar taş çıkarımına dayanmaktaydı ancak bugün, turizm endüstrisi San Marino’nun gayri safi yurtiçi hasılasına (GSYİH) önemli bir katkı sağlamaktadır.

3Lihtenştayn

Lihtenştayn

Lihtenştayn, dünyadaki karayla çevrili en küçük üçüncü ülkedir. Yaklaşık 38.130 kişilik bir nüfusa sahiptir ve onu bir mikro devlet olarak sınıflandıran küçük bir alana sahiptir. Lihtenştayn, merkezi bir Avrupa ülkesidir ve daha önce bahsedilen ülkelerin aksine, tamamen başka bir ulusun içinde yer almamaktadır. Aksine Lihtenştayn, sınırlarını hem Avusturya hem de İsviçre ile paylaşmaktadır. İlginç bir şekilde, Avusturya da denize kıyısı olmayan bir ülke olarak kabul edilir, bu da bazı kişilerin Lihtenştayn’ı “iki katı karayla çevrili” bir bölge olarak görmesine neden olur.

4Andorra

Andorra

Andorra, dünyanın karayla çevrili en küçük dördüncü ülkesidir ve toplam 470 km² yüzölçümüne sahiptir. Bu ölçüm, Andorra’nın bir mikro devlet olarak sınıflandırıldığı anlamına gelir. Küçük ulusun nüfusu yaklaşık 77,265 kişidir. Andorra’nın çoğu, Pirene Dağları’ndaki konumu göz önüne alındığında, dağlık arazi ile kaplıdır. Güneyde Katalonya (İspanya) ve kuzeyde Fransa ile sınırları paylaşmaktadır. Andorra aynı zamanda Avrupa’da kayakçılar arasında popüler bir tatil yeri olarakta bilinmektedir.

  Afrika Aslında Birçok Dünya Haritasında Göründüğünden Daha Büyük!

5Lüksemburg

Lüksemburg
Lüksemburg, toplam 2.590 km²’lik bir alanı kaplayan, dünyanın beşinci en küçük karayla çevrili ülkesidir. Bunun yanında, ülke yaklaşık 626.000 kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Lüksemburg, Avrupa’da önemli bir ekonomik merkez olarak tanınmaktadır ve başkenti Lüksemburg, Avrupa Birliği’nin resmi başkentlerinden biridir. Ulus, Almanya, Belçika ve Fransa tarafından karayla çevrilidir. Aynı zamanda dünyanın en zengin ikinci ülkesi olarak seçilmiştir.

Dünyanın Kara İle Çevrili En Küçük Ülkeleri

#ÜlkeArazi Alanı (Km²)
1Vatikan Şehri<1
2San Marino60
3Lihtenştayn160
4Andorra470
5Lüksemburg2.590
6Eswatini (eski adıyla Swaziland)17.200
7Ruanda24.670
8Kuzey Makedonya25.220
9Burundi25.680
10Ermenistan28.470

1 Yorum

Bir Cevap Yazın