Avrupa Birliği Para Birimleri

0
5906
görüntülenme
Avrupa Birliği Para Birimleri
Avrupa Birliği Para Birimleri

2017 itibarıyla, Avrupa Birliği’nde kullanılan 11 para birimi vardır. Euro, Euro bölgesinin temel para birimidir. Danimarka ve Birleşik Krallık hariç, tüm Euro bölgesinin birincil para birimi olarak Euro’yu kabul etmeleri gerekmektedir. Avrupa Birliği’nin diğer para birimleri İngiliz sterlini, Danimarka Kronu, İsviçre Frangı ve İsveç Kronu’dur.

Euro: Bölgesi Para Birimi

Euro, Euro bölgesi’nin resmi para birimidir. Avro bölgesi, Avrupa Birliği’ni oluşturan 28 eyaletten ve 19 üye devletten oluşmaktadır. Euro 1992 Maastricht Anlaşmasından ortaya çıkmıştır. Üye devletlerin para birimine katılmak için katı kriterleri karşılaması gerekmektedir. Birleşik Krallık ve Danimarka, Euro bölgesinin başlangıcında para birliğinden muaf tutulmaya çalışılmıştır. Para birimi 1 Ocak 1999’da elektronik ortamda üye ülkelere de tanıtılmıştır. 1 Ocak 2002’de yeni basılan Euro notaları dolaşıma girmiştir. Euro, Avrupa Birliği’nde ve hatta Birlik dışındaki ülkeler tarafından resmi para birimi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Dünya sıralamalarında Euro, ABD Doları sonrasında en çok işlem gören ikinci para birimi olmuştur. Aynı zamanda dünyanın ikinci en büyük rezerv para birimi olarak da yer almaktadır.

İngiliz Sterlini (Pound)

İngiliz Sterlini yani Pound en eski para birimidir. Pound antik İngiltere’de bir hesap birimi olarak kullanılmıştır. Yıllar geçtikçe Pound, İngiltere’nin modern para birimine dönüşmüştür. Para birimi, çeşitli ülkelerde varyasyonları yanında kullanılmaktadır. En çok işlem gören para birimleri listesinde pound dördüncü sırada yer almaktadır. İngiltere Merkez Bankası para birimini yönetmektedir.

Danimarka Kronu

Danimarka Kronu, Danimarka’nın resmi para birimidir. Ayrıca Grönland ve Faroe Adaları’nın da resmi para birimi olarak da kullanılmaktadır. Adı, ingilizce de “Danimarkalı Taç” olarak çevrilmektedir. Danimarka Kronunun en eski formu 1619 yılına uzanmaktadır.

İsviçre Frangı

İsviçre Frangı, İsviçre ve Lihtenştayn’ın resmi resmi para birimidir. Campione d’Italia’nın İtalyan yerleşim bölgesinde de kullanılmaktadır. İsviçre Frangı, 1850 yılında İsviçre’nin resmi para birimi olarak kullanılmaya başlamıştır. Para birimi, güvenli bir liman olarak kabul edilmiş ve ekonomik çalkantı zamanlarında yüksek talep görmüştür. Örneğin, 2011 yılında Yunanistan’da yaşanan borç krizinde İsviçre Frangı yüksek talep görmüştür. İsviçre Frangı, dünyadaki altıncı en büyük rezerv para birimidir. İsviçre Merkez Bankası para birimini yönetmektedir.

  Dünyanın En Büyük Fast Food Zincirleri

İsveç Kronu

İsveç Kronu, İsveç’in resmi para birimidir. İsveç Kronu, dünyadaki en çok işlem gören para birimleri arasındadır. İsveçli seçmenler 14 Eylül 2003’te yapılan referandumda Euro’yu kabul etmeyi reddetmiştir. Nakit kullanımı sürekli olarak İsveç’te azalmakta ve yerine e-kron olarak bilinen bir elektronik para birimi kullanılmaktadır.

Avrupa Birliği’nin Ortak Para Birimi

Avrupa Birliği’nin ortak bir para birimi kararı iyi bir ekonomik karardır. Tek para birimi, bölgedeki artan ticareti de içeren birçok avantaja sahiptir, sınır ötesi işlem yapan işletmelerin maruz kaldığı döviz maliyetlerini ve döviz kuru dalgalanma riskini ortadan kaldırır. Avrupa Birliği üye devletleri, ortak bir para biriminin kullanılmasından büyük ölçüde kar elde etmiştir.

Avrupa Birliği Para Birimleri

#Para birimiBölge
1EuroEuro
2Bulgar LevasıBulgaristan
3Cebelitarık PounduBirleşik Krallık Cebelitarık
4Hırvat KunasıHırvatistan
5Çek KorunasıÇek Cumhuriyeti
6Danimarka KronuDanimarka
7Macar ForintiMacaristan
8Polonya ZlotisiPolonya
9Romence LeuRomanya
10İsveç Kronuİsveç
11İsviçre Frangıİtalya

İçerik Tablosu

Paylaş

Bir Cevap Yazın