Dünyanın En Uzun Nehirleri (Irmakları)

0
1318
görüntülenme
Yangtze Nehri
Yangtze Nehri

1Amazon Nehri (6992 km)

Amazon Nehri

Amazon Nehri, su deşarjı ile şüphesiz dünyanın en büyük nehridir. Ancak Mısır’daki Nil Nehri’ne uzun zamandır unvan verildiğinden dünyanın ikinci en uzun nehri olarak konumu oldukça tartışmalıdır. Tartışmanın sebebi Amazon Nehri’nin kökeninin belli olmasıdır. Şimdiye kadar, Apurímac Nehri’nin ana suları Amazon Nehri’nin kaynağı olarak kabul edilse de 2014’te yapılan son bir çalışma Amazon’un kökeninin Peru’dan Cordillera Rumi Cruz’a kadar takip edilebileceğini iddia etmektedir.

2Nil Nehri (6853 km)

Nil Nehri

Çoğumuz Nil Nehri’ni Mısır’ın yaşam çizgisi olarak kabul etsek de, Nil Nehri aslında Afrika’daki 11 ülke tarafından paylaşılan uluslararası bir nehirdir. Ancak sadece Sudan ve Mısır’da ana su kaynağıdır. Nil Nehri’nin Mavi ve Beyaz iki kolu olup, ikincisi daha uzundur. Beyaz kolun kaynağı henüz tam olarak belirlenememiştir ancak Burundi veya Ruanda’da bir yerde olduğuna inanılmaktadır. Bazı kaynaklara göre ise Victoria Gölü kaynak olarak kabul edilmektedir. İki kol, Sudan’ın başkenti Hartum’un yakınında buluşmaktadır. Nil Nehri’nin son sahası, bir delta oluşturmadan ve Akdeniz’e akmadan önce Mısır’dan geçmektedir. Nil Nehri’nin uzunluğu 6650 km’dir. Dünyanın ve Afrika’nın en uzun nehridir.

3Yangtze Nehri (6300 km)

Yangtze Nehri

Yangtze Nehri bir ülke içinde tamamen akışına uzanan ve aynı zamanda Asya’nın en uzun nehridir. Nil ve Amazon’dan sonra gelen bu nehir dünyanın en uzun üçüncü nehridir. Yangtze nehir havzası, dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin nüfusunun üçte birini barındırmaktadır. Yangtze Nehri’nin iki kaynağı vardır. Çin hükümeti Tanggula Dağları’nda bulunan Tuotuo kolunu nehrin kaynağı olarak kabul etmektedir. Bununla birlikte, yeni verilere göre, Yangtze Nehri’nin kaynağı, Dam Qu tribününün ana kıyılarının kaynaklandığı Jari Tepesi’nde bulunmaktadır. Bu kollar ve daha fazlası, sonunda Şanghay’daki Doğu Çin Denizi’ne akan güçlü Yangtze Nehri’ni oluşturmak için birleşmiştir.

  Küresel Isınma İle İlgili Endişe Verici Gerçekler

Dünyanın En Uzun Nehirleri Listesi

#NehirUzunluk (km)
1Amazon Nehri6992 km
2Nil Nehri6853 km
3Yangtze Nehri6300 km
4Mississippi Nehri6275 km
5Yenisei-Angara-Selenge Nehri5539 km
6Sarı Irmak (Yellow River)5464 km
7Obi Nehri5410 km
8Río de la Plata4880 km
9Çambesi Nehri4700 km
10Argun Nehri4444 km
Paylaş

Bir Cevap Yazın