Dünyanın En Uzun Binası: Burj Khalifa

0
1850
görüntülenme
Dünyanın En Uzun Binası: Burj Khalifa
Dünyanın En Uzun Binası: Burj Khalifa

Birleşik Arap Emirliklerindeki Burj Khalifa, dünyanın en uzun binasıdır. Bu bina 9 Ocak 2010‘da açıldı ve ilk zamanlar Burj Dubai olarak biliniyordu. Yerden 830 metre yüksekliğinde olup 2008’den beri dünyanın en uzun binası unvanına sahiptir. En uzun bina olmasının yanında, Tokyo Skytree‘yi 634 metre yüksekliğine kadar kendi kendini destekleyen en uzun yapı olmasıyla geride bırakır.

Burj Khalifa öncelikle çelik ve betondan yapılmıştır. Dünya Ticaret Merkezi ve Willis kulesinin tasarımı için yatırım yapan Chicago merkezli Owings, Skidmore ve Merril LLP mimarlık firmaları tarafından tasarlanmıştır. Güney Koreli firma C&T şirketin mühendislik ve inşaatından sorumlu olmuştur. Hükümet, turizmi arttırmak ve ekonomiyi baskın petrol endüstrisinden farklılaştırmak amacıyla binayı inşa etmiştir. Burj Khalifa yaklaşık olarak 30.000 konuta, 30 dönümlük yapay bir göle, 7 dönümlük bir park yerine, 19 konut kulesine, 9 otele ve bir alışveriş merkezine sahiptir.

Yükseklik Artışları

Başlagıcından beri binanın yüksekliğini arttırmaya yönelik farklı fikirler ortaya atılmıştır. Tasarlayan mimarlar 808 metre olarak tasarlandığını iddia etmiştir. Avustralya’daki 560 metrelik Grollo Kulesinin sanal bir klonu olarak geliştirilmiştir. Mimarlardan biri olan Adrian Smith, en üstteki bölümün binanın geri kalanıyla zarifçe hizalanmadığını ve yüksekliğini arttırmak için onay alma isteğini öne sürmüştür. Bu isteği onaylanmış ve yüksekliği bugünkü yüksekliğe ulaştırmıştır. Fakat yüksekliğindeki değişiklik kat sayısını arttırmamıştır.

Gelişimi

Burj Khalifa’nın yapımı ocak 2004’te başlayıp, 2009 Ekim ayının başlarında da dışı tamamlanmıştır. Resmi olarak 4 ocak 2010’da, 490 dönümlük bir kalkınma projesi olan Downtown Dubai’nin bir parçası olarak açılmıştır. Binanın açılışı lüks döşemelere ihtiyaç duyulması nedeniyle ertelenmiştir. Binanın tasarımı, estetik açıdan daha cazip olması için geliştirilmiş ve şekillendirilmiştir.

Aldığı Ödüller

  • Chicago Athenaeum’dan Mimarlık Ödülü – 2011
  • Ortadoğu Ekonomi Dergisinden Yılın Projesi – 2011
  • Uluslararası Mimarlık Ödülü – 2011
  • İç Mimarlık Ödülü – 2012
  • Mükemmel Tasarım Ödülü – 2012
  • Mükemmel Tasarım Ödülü: Özel İşlev Odası – 2012
  Ortadoğu'nun En Zengin Ve En Yoksul Ülkeleri

Bir Cevap Yazın