Prefabrik Ev ve Betonarme Yapı Arasındaki Farklar

0
1225
görüntülenme
Prefabrik Ev ve Betonarme Yapı Arasındaki Farklar
Prefabrik Ev ve Betonarme Yapı Arasındaki Farklar

Prefabrik ev, parçaları önceden fabrika ortamında üretilen ve sonradan üretilen her bir parçanın bir araya getirilmesiyle inşa edilen yapılardır. Prefabrik evlerin her bir parçası özel olarak üretildiği için, ev inşa edildikten sonra bu parçalar sökülerek evi başka bir yere taşıma mümkündür. Prefabrik yapılar kısa sürede hazırlanması ve uygun fiyatlı olması yönüyle günümüzde çokça tercih edilir. Ev satın alacak olan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de prefabrik ev mi yoksa betonarme ev mi satın almaları gerektiği konusudur. Prefabrik evler de sahip olduğu avantajlarla pekçok kişinin tercih sebebi olur. Peki prefabrik evlerin avantajları nelerdir? Prefabrik ev ve betonarme ev arasındaki farklar nelerdir? İşte, prefabrik evlere dair en çok merak edilen sorular ve cevapları…

Prefabrik Ev mi Betonarme Ev mi?

Prefabrik ve betonarme yapılar kendi içlerinde farklı avantajlara sahiptir. Prefabrik yapılara olan rağbetin artmasındaki en önemli etken, uygun fiyatlı olması ve güvenli olmasıdır. Ev satın almak isteyen kişiler seçim yaparken prefabrik ev mi yoksa betonarme ev mi satın alacağı konusunda belli kararsızlıklar yaşayabiliyor. İşte, prefabrik ev ve betonarme ev arasındaki farklardan bazıları;

– Prefabrik evler, betonarme evlere kıyasla daha uygun fiyatlara sahiptir. Üretim aşaması, iş gücü, kullanılan malzeme açısından az bir maliyete sahip olan prefabrik evler, betonarme yapılara göre daha ekonomiktir. Betonarme yapıların inşasında kullanılan malzemelerin daha maliyetli olması ve üretim aşamasının daha zahmetli ve uzun olması, üst düzeyde iş gücüne ihtiyaç duyulması sebebiyle betonarme yapılar prefabrik evlere kıyasla daha pahalıdır.

– Prefabrik evlerin inşa edilmesi, betonarme yapılara göre daha kısa sürelidir. Prefabrik yapı, zamandan tasarruf sağlaması yönüyle de tercih edilir. Prefabrik evler, fabrika ortamında hazırlanan parçaların birleştirilmesiyle inşa edildiği için betonarme yapılara kıyasla daha kısa sürede kullanıma hazır hale getirilir. Betonarme bir yapının ortaya çıkabilmesi için aylarca beklemek gerekirken, prefabrik evler yaklaşık bir ay gibi kısa bir sürede kullanıma hazır hale gelir. Kısa sürede inşa edilebilmesi, prefabrik evlerin tercih edilmesindeki en önemli etkenlerden biridir.

– Prefabrik evler portatif, betonarme yapılar sabittir. Prefabrik evlerin her bir parçası fabrika ortamında hazırlanıp sonrasında birleştirildiği için prefabrik evler portatif yapılardır. İnşa edilen prefabrik evin sonrasında her bir parçası sökülerek başka bir yere kolaylıkla taşınabilir. Betonarme yapılarda ise bu mümkün değildir. Betonarme yapılar sabit olup, taşınabilir özelliğe sahip değillerdir. Prefabrik evler, uygun her arsaya taşınabilme avantajına sahiptir.

– Prefabrik evler betonarme yapılara göre daha güvenlidir. Prefabrik evler ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlandığında ‘deprem evi’ olarak anılırdı. Sağlam malzemelerle hazırlanan prefabrik yapılar, özellikle deprem bölgelerinde betonarme yapılara kıyasla daha güvenli ve dayanıklıdır. Kendine özgü sağlam panellerden inşa edilen prefabrik evler, deprem ve yangın gibi afetlerden minimum düzeyde etkilenir.

– Prefabrik yapılar, betonarme yapılara kıyasla çevrede gürültü, görüntü ve kimyasal kirliliğe neden olmaz. Parçaları fabrika ortamında hazırlanan prefabrik yapılar, ilgili arsaya direkt inşa edilir. Dört mevsim iklim koşullarına uygun olarak hazırlanması sebebiyle sıcak ve soğuk iklime sahip bölgelerle rahatlıkla kullanılabilir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın