Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

2
4651
görüntülenme
Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?
Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Teknolojinin gelişmesiyle haliyle tıp bilimi de gelişiyor ve her birimizin ömrü uzuyor. Mesela şu an yenidoğan bebeklerin bir çoğu 100 yaşının üzerini rahatça görecekler. Ama burada önemli olan ne kadar uzun yaşadığımızın yanı sıra ne kadar sağlıklı bir yaşam sürecine sahip olduğumuzdur.

Sağlık; hem fiziksel sağlık hem ruhsal sağlık olarak birlikte ele alınırsa optimum sonuçlar elde edilebilir. Zaten insan sağlığı bu iki kavram birbirinden ayrı şekilde düşünülmemelidir.

Peki sağlıklı olmak için neler yapmalıyız?

Az evvel teknolojinin pozitif değerlerinden söz ettik. Ancak maalesef negatif getirileri de mevcuttur. Muhtemelen hepimiz hareketsiz yaşamdan şikayet ediyoruzdur. Teknolojinin getirdiği en negatif özellik işte budur: Hareketsiz yaşam ve onun getirdiği kontrolsüz gıda tüketimiyle kilo alımı.

Sağlıklı olmanın ilk kuralı sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenmek ve hareketli bir yaşamı tercih etmek sağlıklı olma yolunun belki de yarısıdır.

Sağlıklı Beslenmek

Sağlıklı beslenmek meyve, sebze, düşük karbonhidrat, sağlıklı yağlar, vitaminler ve dengeli kişisel protein tüketim oranlarıyla mümkün olabilir. Tabi su tüketimini de es geçmemek gerekir. Su yerine tüketilen çay, kahve asitli içecekler ve meyve suları asla suyun yerini tutamaz. Sağlıklı beslenme adına bir çok diyetler mevcut olup her insanın bazal metabolizması birbirinden farklıdır. Bu nedenle konu sağlıksa tıp biliminden yardım almak doğru bir yaklaşımdır. Diyet uzmanları doktorlarımız ülkemiz hastanelerinde vatandaşlarımıza gerekli hizmeti vermektedirler.

Sağlıklı Olmak İçin Spor

Sağlıklı beslenmeyi sporla destekleyen bir yaşam biçimi oluşturursak yolun yarısını almışız demektir. Spor için illa pahalı spor salonlarına kayıt yaptırmak gerekmez. Özellike kış ayları dışında parklarda bahçelerde gayet rahat sportif faaliyetlerde bulunulabilir. Günde 30 dakika tempolu yürüyüşler sağlığımıza çok faydalı olacaktır. Sporun bir diğer faydası da ruhsaldır. Spor beyindeki mutluluk hormonunu arttırır. İnsan psikolojisini düzeltir.

  Mendiller Neden Karedir?

Sağlıklı olmak için; sağlıklı beslenme ve sporun gerekliliğinden bahsettik…

Paylaş

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar 😇 Sağlıklı yaşam üzerine, yazınızda vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim. 🙏 Ben de hayatımda sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorum ve düzenli spor yapıyorum. Bu konuda araştırmalar yapmak ve faydalı yazılar okumak oldukça motive edici. 💚

Bir Cevap Yazın