Dünyanın En Temiz 5 Şehri

0
365
görüntülenme
Dünyanın En Temiz 5 Şehri
Dünyanın En Temiz 5 Şehri

1Calgary (Kanada)

Kanada’nın petrol başkenti olan Calgary, dünyanın en temiz şehirlerinden biridir. Bu şehirde sigara izmariti düşüren veya araba camından çöp atan herkese para cezası uygulanmaktadır. Alberta’nın 2007’de başlattığı yeşil girişimi Too Good to Waste, çöplüklere ne kadar atığın gittiğini azaltmayı amaçlayan bir programdır. Calgary’nin kendisi, daha yeşil bir yaşam tarzını destekleyen Green Calgary adlı bir çevre hayır kurumuna sahiptir. Örneğin, kuruluş çöpsüz bir öğle yemeğinin nasıl hazırlanacağına dair ipuçları sunmaktadır. Calgary, 2025 yılına kadar çöp sahası atıklarını %70 oranında azaltmayı planlıyor.

2Kopenhag (Danimarka)

Kopenhag, dünyanın en yeşil şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Hükümet, su kalitesinin korunmasına ve hava ve su kirliliğinin azaltılmasına yatırım yapmıştır. Limanı çevreleyen su o kadar temiz ki insanlar kirli korkusu olmadan yüzebilmektedir. Şehir ayrıca çöpleri azaltmak için çok sayıda atık yönetimi ve geri dönüşüm gibi önlemlere sahiptir. Sakinleri de şehrin sürdürülebilirlik konusundaki çabalarını benimsemiştir. Otobüsler elektriğe geçerken, daha fazla yol bisiklet sürmeye ayrılmaktadır. Hükümet ayrıca şehri 2025 yılına kadar karbon nötr hale getirmeyi planlamaktadır.

3Singapur

Singapur, Asya’nın en temiz havasına sahip ülkelerinden biridir ve katı temizlik kurallarına sahiptir. Örneğin, hükümet insanları halka açık yerlerde tükürmekle suçlayabilir. Singapur’da ayrıca, ilk suç için yaklaşık 217 dolar para cezası ve tekrar eden suçlar için 730 dolar kadar para cezası veren çöp önleme yasaları vardır.

Singapur ayrıca birçok kişiyi araç satın almaktan caydırmak için araç sahiplerine ağır vergiler koymuştur. Örneğin, bir araba açık piyasa değerinin en az %100’ü için vergilendirilebilir. Sonuç olarak, Singapurluların yalnızca% 15’inin bir arabası vardır ve bu da onu Asya’daki en yeşil şehirlerden biri yapmaktadır. Geçtiğimiz 50 yılda Singapur, şehri temizlemeye yardımcı olmak için, yıllık Ağaç Dikme Günü, Suyumuzu Temiz Tut kampanyası ve Tuvaleti Temiz Tut kampanyası gibi çok sayıda kampanya başlatmıştır. 1977’de şehrin nehirlerinde büyük bir temizlik yapılmıştır ve artık içme suyu için kullanılacak kadar temiz hale gelmiştir.

  Soğucak Yaylası: Doğal Zenginlikleri ve Tarihi Dokusuyla Mersin'in Gizli Cenneti

4Honolulu (Hawaii)

Hawaii eyaletindeki Honolulu, çok az çevreyi kirleten endüstriye sahiptir. 2018 Amerikan Akciğer Derneği’nin Air of Air raporu, Hawaii’nin ABD’deki en iyi hava kalitesine sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca 2018’de Mercer, Honolulu’yu dünya çapında sanitasyon alanında bir numaralı şehir olarak derecelendirmiştir. Bu sıralama da şehrin atık giderme ve kanalizasyon sistemine, bulaşıcı hastalık seviyelerine, hava kirliliğine, su mevcudiyetine ve kalitesine bakılmıştır.

5Helsinki (Finlandiya)

Helsinki sakinleri çevreyi korumaya ve çöp oluşumunu önlemeye kararlıdır. Hükümet, elektrik tüketimini azaltmaya yardımcı olan ayrıntılı ve enerji açısından verimli bir ısıtma sistemi tasarlamıştır. Kenti çevre dostu yapmak için de önemli iyileştirmeler yapmışlardır. Yerel halk, arabalarını bisikletle değiştirerek bu duyguyu benimsemiştir. Helsinki, bisikletçilere ayrılmış yaklaşık 4 kilometre şeride sahiptir. Şehir ayrıca 2025 yılına kadar motorlu bir araca sahip olmayı geçersiz kılmayı hedeflemektedir.

Helsinki, Finlandiya’nın en büyük şehri olmasına rağmen dünyanın en temiz havasına sahiptir. Su ayrıca o kadar temiz ki doğrudan musluktan içilebilir. Şehir 2035 yılına kadar karbon nötr olmayı planlamaktadır. Enerji tüketimini azaltmanın ve onun yerine yenilenebilir enerji rejenerasyonunu artırmanın yollarını içeren ayrıntılı bir planları vardır.

Paylaş

Bir Cevap Yazın