Dünyadaki Önemli Kanallar

0
2174
görüntülenme
Dünyadaki Önemli Kanallar

Süveyş Kanalı

Süveyş Kanalı
Süveyş Kanalı

Akdeniz ile Kızıldeniz’i birbirine bağlayan kanalda 2016 verilerine göre günlük ortalama 5,5 milyon varil petrol taşınmaktadır. Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri ve Asya Kıtası çıkışlı petroller bu kanal vasıtasıyla Amerika ve Avrupa’ya ulaşır. Geçmişte 1956-1957 Kanal Krizi ve Altı Gün Savaşı gibi siyasi çatışmaların odağı olan kanal, Orta Doğu ve Mısır’daki politik sorunlara sahne olmaktadır.

Panama Kanalı

Panama Kanalı
Panama Kanalı

Panama Kanalı, Orta Amerika’nın cenup kısmında yer edinen Panama topraklarında bulunmaktadır. Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu bağlayan su yolu. Kanalın yapımı tarihteki en zor mühendislik projelerinin arasındadır. Panama Kanalı yapım aşamasındaysa binlerce kişi yaşamını kaybettiği de bilinmektedir. Panama projesinin fikri 1500’lü seneler düşünülse de çalışmaları Fransızların yetkisi altında 1880’li senelerde başlatılmış.

Kanalın yapımı esnasında sıtma ve sarı humma şeklinde hastalıklar ise topraklara yayılmış. Ortalama olarak 27.500 kişi kanal çalışması sonlanıncaya kadar hayatını kaybetmiş. Panama Kanalı’nın yapılmasıyla birlikte gemi yolculuğu 10.000 km azalmış. 2002 senesine kadar Panama Kanalı’nın üstünden ortalama olarak 80.000 gemi geçmiş.

Kiel Kanalı

Kiel Kanalı
Kiel Kanalı

Baltık Denizi’nde bulunan kanal ulaşım olarak büyük öneme sahiptir. Kuzey Denizi’nde Elbe Irmağı ağzında Brünsbüttelkoog’dan, Baltık Denizi kıyısında yer alan Kiel limanında bulunan Holtenu’ya kadar ulaşmayı başaran yol olarak bilinmektedir. Genişliğinin 103 m, derinliğinin ise 11 m olan kanalın üstünde yaklaşık olarak da 42 m yüksekliğinde yedi tane köprü bulunmakta.

Kiel Kanalı’nın amacı 1887 – 95 seneleri içinde kuzeye gidilecek olan savaş gemilerine kestirme yol sağlamaktır. Daha öncelerinde gemiler Danimarka’nın çevresini dolaşmak zorunda kaldığından savaşın şartlarını zorlaştırmaktaydı. Bu yüzden kolaylık sağlamalı için Kiel Kanalı yapılmıştır.

  Dünyanın En Kalabalık (Yoğun Nüfuslu) Ülkeleri
Paylaş

Bir Cevap Yazın