Buhar Makinesi Nasıl Çalışır, Kim Bulmuştur? (Tarihçe)

0
2216
görüntülenme
Buhar Makinesi Nasıl Çalışır, Kim Bulmuştur? (Tarihçe)
Buhar Makinesi Nasıl Çalışır, Kim Bulmuştur? (Tarihçe)

Buhar makinesinin icadı teknoloji alanında çığır açan bir gelişmedir. Buhar makinesinin bulunması ile birlikte buhar ile çalışan motorlar geliştirilmiş ve bu sayede teknoloji ciddi anlamda gelişme göstermiştir. Buhar makinesinin icadı konusunda çok az sayıda bilgi yer aldığından dolayı sizlere buhar makinesini kim bulmuştur gibi konularda temel bilgiler vereceğiz.

Mısırlı Heron, Newcomen’in 1711 yılındaki buhar makinesinden ortalama 1600 sene kadar önce bu cihazı buluştur. Heron, milattan sonra 62 seneleri dolaylarında İskenderiye’de yaşam sürdü, matematik ve geometri alanında yaptığı çalışmalar ile herkesin tanıdığı bir isim haline geldi. O, bununla beraber ileri görüşlü bir mucitti ve icat etmiş olduğu rüzgar topu, çalışan ilk buğu makinesi olarak kabul edilmektedir. Reaksiyonlu itimle aynı ilkeyi kullanan buğu itişli metal bir küre, dakikada 1500 devir ciddi anlamda hızlı olarak kabul edilebilecek bir hızla dönüyordu. Heron’un şansızlığına, kimse bu aletin pratikteki özelliklerini ayrım edemedi ve bu cihaz sadece gösteri amacı dışında ilgi görmedi.

Buhar Makinasının Tarihçesi

Şaşırtıcı olacak ama demiryolu 700 sene evvel Korinthos Tiranı Periander tarafınca bulunmuştu. Diolkos isimli mekanizma Yunanistan’daki Korinthos kıstağı boyunca 6 km boyunca hareket ettirildi. Kireçtaşı kalıplarıyla ambalajlı bir yola sahipti ve bu yolu aralarına 1,5 metre uzaklık olan lastik olukları derinlemesine bir şekilde kesiyordu. İçlerine gemilerin yüklendiği tekerlekli otomobiller bu yolda seyir halindeydi. Bu otomobiller, köle gurupları tarafınca itilerek hareket ettiriliyordu. Bu sayede, ege denizi ile iyon denizi arasında kestirme bir yol oluşmasını sağlayan, bir tür karadan kanal meydana getiriyordu. Diolkos, milattan sonra 900’lü senelerde bakım yapılmamasından dolayı harabeye dönene kadar ortalama olarak 1500 sene süresince insanlar tarafından aktif bir şekilde kullanıldı. Bunun arkasından, demiryolunun çalıştığı prensipler 500 sene gibi bir müddetle tamamıyla unutuldu. Ta ki, madenlerde kullanılma düşüncesi akıllara gelene kadar.

  Dünyada Meydana Gelmiş Önemli Tsunami Olayları

Tarihçi Arnold Toynbee, şayet bu 2 buluş süratli bir demiryolu ağına, Atina demokrasisine ve Pisagor’un öğretilerinden meydana gelen Budizm gibi bir dine dayanan global bir yunan imparatorluğunu meydana getirmek suretiyle bir arada meydana gelseydi neler olabileceğiyle alakalı başarılı bir denemeyi kaleme aldı. Heron, bununla beraber cevheri parayla çalışan meşrubat makinesini ve her insanın şahsı içkisini getirmiş olduğu bir ziyafette, getirdiğiniz şarabı diğer kişilerin içmemesi için taşınabilir bir düzenek yaptı.

Buhar makinelerindeki çığır açan gelişme buhar makinelerinin trenlerde kullanılması ile olmuştur. Şüphesiz buhar makinelerinin bulunması ilerleyen zamanda dizel ve benzinli motorların icat edilmesi adına atılan ilk adım olmuştur.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın