Bitcoin Nedir, Nasıl Üretilir?

0
494
görüntülenme
Bitcoin Nedir, Nasıl Üretilir?
Bitcoin Nedir, Nasıl Üretilir?

Hakkında onlarca soru sorulan Bitcoin, şüphesiz son zamanların en fenomen konularının başında geliyor. Peki bu, bitcoin nasıl üretilir? İşte yazımızda bu konu hakkında açıklayıcı bilgiler vereceğiz.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?
Bitcoin Nedir?

Bütün hikaye 2008’de Satoshi Nakamoto unvanlı bir adamın, bir mail grubuna 8 sayfadan ibaret olan whitepaper (beyaz sayfa) göndermesiyle başlamıştır. Bu beyaz sayfa aslında bir iş plandır. Yani günümüz bankalarının sıkıntılarını çözebilecek bir iş planıydı. Bu kesinlikle yeni bir icat değil, aksine var olan algoritmalar topluluğuyla oluşturulan bir sistemdir. Daha fazla uzatmadan asıl işlevini söyleyecek olursak Bitcoin, bu şahıs tarafından başlatılmış olup hiçbir kurum ya da kuruluşa bağlı olmadan tüm dünya paralarıyla alınabilen bir tür dijital paradır. Son dönemlerdeki ani yükselişiyle birlikte, öylesine 5-10 Bitcoin almış olanları zengin etmiştir. Kısaltması ise BTC olarak bilinir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin Nasıl Üretilir?
Bitcoin Nasıl Üretilir?

Yukarıda bahsedildiği gibi kesinlikle herhangi bir kuruma ya da merkeze bağlı olmaksızın üretilmektedir. Bitcoin üretiminde madencilik ismi verilir. İlk ortaya çıktığı günden bu yana gittikçe zorlaşmaktadır. Çünkü her gün artan kişi sayısı ve işlemci gücü nedeniyle Bitcoin madenciliğinin zorluk seviyesi artmaktadır. Tamamen dijital ortamda, bir nevi samanlıkta iğne arama işidir. Yani her şey sayısaldır ve bunlar arasında üst düzey korunaklı olan bilgiler aranarak bulunur ve Bitcoin olarak değer kazanır.

Eğer Bitcoin madenciliği yapmak istiyorsanız bunun için çok fazla bilgi birikimine ve sermayeye ihtiyaç vardır. Ayrıca, Bitcoin madencisi olabilmeniz için bilgisayar ortamında çok fazla zaman harcamanız gerekir. Çünkü, oldukça yoğun bir çalışma neticesinde elektronik cihazlar arıza verebilir. Bu nedenle bilgisayar başından ayrılmamanız gerekmektedir.

Her üretilen bir Bitcoin’den sonraki Bitcoin’in üretimi daha da zorlaşır. Bu döngü böyle zorlaşarak devam eder. Dünyada yüzlerce insan ortak bir şekilde bu işi yapmakta olduğundan onların üretme şansı daha fazladır. Bu nedenle madencilikten para kazanmak istiyorsanız bu tip gruplara ihtiyacınız vardır. Böylece tüm bu birikimler havuzda birikerek herkese derecesine göre dağıtılır.

  Düşük Ücretlere Sahip En İyi Kripto Borsaları

Bitcoin, sınırsız bir şey değildir ve sistem kendini 21 milyon adet üretmeye ayarlamıştır. Bugüne kadar ise 17 milyon adet çıkarılmıştır. Buraya kadar üretilen kripto paralardan sonra kalanlarının yaklaşık olarak 2100 yılına kadar ancak çıkarılabileceği söylenmektedir. Çünkü daha önce de dediğimiz gibi her Bitcoin’den sonra seviye daha da zorlaşır.

Bitcoin’in Değeri Neye Göre Belirlenir?

Bitcoin’in Değeri Neye Göre Belirlenir?
Bitcoin’in Değeri Neye Göre Belirlenir?

Bu değer belirme işi tamamen insanların etkisindedir. Yani tüm paralarda olduğu gibi arz ve talep meselesidir. Yani talebin artması fiyat artışına, talebin azalması ise fiyatın düşmesine neden olur. Yani, kısaca söylenebilir ki, değeri insan tarafından arttırılan bu kripto para, siyasal ve politik söylemlerden de etkilenebilmektedir.

Son zamanlardaki değeri nedeniyle, dolar ya da euro gibi para birimlerinin yerine geçebileceği de ihtimal dahilindedir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın