Bilgisayarın Aşırı Isınmasını ve Ses Çıkarmasını Nasıl Engellerim?

0
454
görüntülenme
Bilgisayarın Aşırı Isınmasını ve Ses Çıkarmasını Nasıl Engellerim?
Bilgisayarın Aşırı Isınmasını ve Ses Çıkarmasını Nasıl Engellerim?

PC’niz HD video oynatmak gibi ağır bir işlem yaparken çok ses çıkarıyor veya çöküyor olabilir. Bunun sebebi yoğun toz olabilir. Birçok durumda toz sisteminizin soğutma performansını kötü etkiler. Eğer fanlar tozdan dolayı verimsizleşirse, PC’niz aşırı ısınacaktır.

Öncelikle bir kutu basınçlı hava spreyi (Stanger, yaklaşık 40 TL) ve temizleme bezi edinmelisiniz. Kasanın iki yan panelini de sökün ve kasanın içinin resmini çekin; böylece kartlarınızın hangi yuvaya bağlı olduğunu ve onlara bağlı kabloları karıştırmazsınız. Ardından tüm bağlı kabloları ve kartları sökün. Kartlarınızı metal olmayan bir yüzeye koyun. Ekran kartlarında genelde yuvalara oturmalarını sağlayan mandallar bulunur, bunları çıkarırken dikkatli olun.

Öncelikle basınçlı hava ile anakartınızı yukarıdan aşağıya doğru temizleyin. Amacınız tozu kasanın altında toplamaktır. Bunu kasanın diğer yüzünde de tekrarlayın. Ardından bir elektrikli süpürge ile kasanın altındaki tozu çekin. İşlemci ve kasa fanlarından da tozu çekmelisiniz. Anakartın üzerinde süpürgeyi kesinlikle gezdirmeyin, zira bu küçük parçalarına zarar verebilir. Son olarak bezlerle kablolarda kalan tozu dikkatlice silin.

Ardından söktüğünüz kartları basınçlı hava ile temizleyin. Devamında anakartın ve kartlarınızın portlarını temizleyin: USB portları, monitör çıkışları ve benzeri. En son olarak fan filtrelerine dikkat edin. Her bir fanda bir ok bulunur ve bu ok size havanın çıkış yönünü gösterir, bazen bu okları görmek için fanları sökmeniz gerekebilir.

Fanlar havayı önden, kasanın içinden çekmelidir ve kasanın arkasından dışarı atmalıdır. Eğer yanlış yönde monte edilmiş bir fan varsa, bunları düzeltmelisiniz.

  Sosyal medya hesabınızı büyütmek için Takip-Sepeti doğru adres
Paylaş

Bir Cevap Yazın