Teff Bitkisi Nedir, Teff Nasıl Pişirilir?

0
1583
görüntülenme
Teff Bitkisi Nedir, Teff Nasıl Pişirilir?
Teff Bitkisi Nedir, Teff Nasıl Pişirilir?

Kuzey Etiyopya bölgesinde yılda bir kez ekilen bitkilerden biri olan teff çok ufak taneleri olan yumuşak ve tatlı bir bitki olarak bilinmektedir.

Genellikle kırmızı, beyaz ve kahverenginde olan bu bitkinin tahıl olarak kullanılmaktadır. Tadının hafif tatlı yapısı ve kestaneye benzerliği ile lezzetli tariflerde kullanılabilmektedir.

Teff bitkisi nedir?

Son zamanlarda adından sıkça bahsedilen teff tohumu un haline de getirilerek hamur işlerinde kullanılabilmektedir. Kinoa benzer yapısından dolayı kinoa ile çok fazla karıştırılabilmektedir. Bu bitkinin farklı kullanımları https://kadinloji.com/teff-bitkisi-tohumu-cayi/ adresinde yer almaktadır.

Teff tohumu nasıl kullanılır?

Tohumları çok küçük olan tahıl gruplarından biri olan teff salatalarda, hamur işlerinde, diyet yemeklerinde ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinen kişilerde normal olarak tüketilebilmektedir. Ağızda çiğneyerek tüketilebildiği gibi ayrıca teff tohumu bitki çayı olarak da tercih edilebilir. Bunun yanı sıra öğütüldüğünde un halinde tüketilmesi de mümkündür. İçerdiği protein ve lif oranı yüksek olduğundan dolayı düzenli kullanımda metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olabilir. Teff bitkisi bitki çayı ve un olarak tüketilebilmektedir. Özellikle hamur işi yaparken beyaz un yerine teff ununun kullanılması sağlıklı beslenmeyi kolaylaştıracaktır.

Teff unu kullanımı nasıl olur?

Teff tahılı ile lezzetli sofralar hazırlamak için un haline getirilmiş tohumlar tercih edilebilir. Ekmek mayalanabilir ve kek gibi tatlı gıdalarda da değişik lezzetler için kullanılabilmektedir. Teff unu çok fazla kabaran bir yapıya sahip değildir. Fakat diyet yapanlar için ekmek yerine teff unu ile yapılmış ekmek tercih edilebilmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı olan ve kilo vermeye çalışan kişiler için iyi bir seçim olacaktır. Tahıllar arasında yüksek vitamin ve mineral kaynağı olması kişinin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri de karşılayacaktır.

Teff tahılının yararları nelerdir?

Protein ve lif bakımından yüksek bir orana sahip olan teff tohumu özellikle diyet esnasında kullanılması tavsiye edilmektedir. Kabızlık sorununda teff tohumu çok fazla yardımcı olacaktır. Protein kaynağı ile spor yapanlarda kas dokusunu destekleyici bir etki gösterecektir. Özellikle kas zayıflığı olan kişilerde kasların güçlenmesini sağlar. C vitamini bakımından zengin oluşu bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayabilir. Böylece hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesi sağlamaya yardımcı olabilir.

  Motor Yağı Nasıl Seçilir?
Teff çayının vücuda etkileri nelerdir?

Kan şekerini dengeleyici etkisi sayesinde şeker hastaları tarafından da teff unu şeklinde ekmek yapılarak kullanılabilir. Kan şekerini dengelemesi ani açık hissinin oluşmasına engel olacaktır. Ayrıca zayıflama ve kilo verme üzerine de etkileri vardır. Zayıflama ve kilo verme üzerine güncel paylaşımlarda bulunan https://kadinloji.com/ sitesi üzerinden teff çayının kilo verme etkileri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın