Atina Gezilecek Yerler: Yunanistan’ın Başkentinde Görülmesi Gereken Yerler

0
143
görüntülenme

Batı medeniyetinin beşiği ve demokrasinin doğum yeri olan Atina, yüzyıllar boyu sanat, öğrenim ve felsefe merkezi olmuştur. Platon’un akademisine ve Aristoteles’in Lykeion’una ev sahipliği yapan şehir, günümüzde Avrupa Birliği’nin en büyük ve kalabalık illerinden biridir. 

Zengin kültürel mirası ve binyıllara uzanan tarihiyle modern çağın en beğenilen lokasyonlarından olan Atina’da gezilecek yerler listesine ekleyeceğiniz onlarca yapı bulunuyor. İşte, coğrafi güzellikleri, tarihi yapıları ve sosyal yaşamıyla Atina’da gezmeniz gereken yerler! 

Atina Gezilecek Yerler Nelerdir?

Atina, geçmişten bugüne uzanan tarihiyle, yıllar boyu turizmin en önemli şehirlerinden olmuştur. Şehrin atmosferi ve antik mimarisi o kadar güçlüdür ki, adeta tarih sahnelerini bir film gibi gözler önüne serer. Atina’da gezilecek yerler arasından dilediklerinizi gezi planına ekleyerek siz de bir nevi zaman yolculuğuna çıkabilirsiniz. Mutlaka görmeniz gereken konumlar ise aşağıdaki gibidir: 

  • Akropolis 
  • Plaka
  • Ulusal Arkeoloji Müzesi 
  • Omonia Meydanı
  • Sintagma Meydanı ve Yunan Parlamentosu
  • Antik Agora
  • Zeus Tapınağı
  • Erechtheion Tapınağı
  • Benaki Müzesi
  • Lycabettus Tepesi

Filozofların zihinlerinde ve hayatlarında yer etmiş Atina’nın popüler yerlerini, Akropolis’ten başlayarak keşfe çıkabilirsiniz. 

Akropolis

Yunanistan’ın başkenti olan Atina, kültürel zenginliklerle doludur. Zenginliklerinin merkezinde ise her turistin göz bebeği olan Akropolis yer alır. Akropolis’e vardığınızda ilk durağınız, Parthenon olmalıdır. Zekâ, sanat ve strateji tanrıçası olan Athena’ya adanan bu Dorik tapınak, M.Ö. 5. yüzyılda inşa edilmiş ve Yunanistan’ın en büyük tarihi yapısı olarak yerini almıştır. Görkemi ve mistik yapısıyla, ziyaretçilerin odak noktası olmayı başarmıştır.  

Parthenon’un yanı sıra Akropolis’in bir diğer popüler tapınağı da Erechtheion’dur. Erechtheion’un en dikkat çeken özelliği ise Caryatids olarak bilinen kadın figürlerinden oluşan sütunlardır. Bu sütunların görkemi ve güzelliği karşısında kahvenizi yudumlamak isterseniz, mola verebileceğiniz kafeler ve restoranlar da vardır. 

Akropolis, sadece Antik Yunan Dönemi’ne ait bir anıt kompleksi değildir. Bunun yanı sıra Atina’nın tüm güzelliklerini de ayaklarınızın altına serer. Parthenon ve Erechtheion tapınaklarını gezdikten sonra, şahane Atina manzarası karşısında birkaç dakika durup Yunanistan’ın incisini izleyerek dinlenebilirsiniz. 

Plaka

Atina’nın eski şehir bölgesi olan Plaka, ziyaretçilerini albenisiyle kendine hayran bırakan yerlerden biridir. Geleneksel Yunan evleri, tarihi anıtlar ve filozofların yürüdüğü dar yapılı Antik taş sokaklar, büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. 

Plaka’nın şüphesiz en göz alıcı bölgesi Anafiotika’dır. Beyaz Ada olarak da bilinen Anafiotika Mahallesi, adından da anlaşılacağı üzere geleneksel beyaz evleriyle ünlüdür. Ayrıca Plaka, Yunan mutfağını tatmanız için de harika bir yerdir. Yerel restoranlarda tadabileceğiniz iştah kabartan taze deniz ürünleri ve Akdeniz sebzeleriyle hazırlanan zeytinyağlı yemekleri oldukça meşhurdur. 

Plaka, hediyelik eşya ve butik esnaf arayanlar için de en iyi bölgeler arasında yer alıyor. El yapımı takılar, geleneksel elbiseler; kısacası hediyelik eşya olarak aradığınız ne varsa, burada bulabilirsiniz. 

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Atina’nın merkezinde bulunan Ulusal Arkeoloji Müzesi, antik döneme ait binlerce eseri bir araya getirmiştir. Müzenin içerisinde; Miken, Yunan, Roma dönemlerine ait birçok farklı eser bulunur. Ziyaretçiler tarafından en çok dikkat çekenlerse sergide yer alan değerli mücevher ve takılardır. Altın, gümüş, elmas gibi değerli taşlardan yapılan takılar, antik Yunan’ın lüks yaşam tarzını anlamak için eşsiz simgelerdir. 

Müzenin içinde, ünlü Yunan heykelleri de yer alır. Heykeller arasında, özellikle Poseidon’un bronz heykeli ve Artemis Ephesia’nın heykelleri, antik dönemin sanatına ışık tutan eserlerdir. Atina’nın tarihini daha iyi anlamak istiyorsanız, müzenin içerisinde saatlerce vakit geçirip kendinizi Antik Yunan’ın engin bilgeliğine bırakabilirsiniz. 

Antik Agora

Yunan halkının sosyal ve ticari yaşamının merkezi olan Antik Agora; M.Ö. 6. yüzyıldan Roma Dönemi’ne kadar herkesin toplandığı ve çeşitli etkinliklerin düzenlendiği meydan olarak bilinir. Bu meydanda bulunan Antik Stoa binaları ve Hephaistion’un tapınağı gibi tarihi yapılar, turistlerin gözde mekanlarıdır.

Halkın yanı sıra filozofların da buluşma merkezi olan Agora, Aristoteles’in öğrencilerine ders verdiği Peripatetic Okulu’nu da içerisinde barındırır. Ziyaretçilerine Antik Yunan’ın sosyal, siyasi ve felsefi yaşamını keşfetme fırsatı sunar. Düşünsel keşiflerin ve dini ritüellerin merkezini mutlaka gezilecekler listenize eklemelisiniz.

Zeus Tapınağı

Tanrıların kralı olarak kabul edilen Zeus, Yunan mitolojisinde göklerin hakimidir. Zeus Tapınağı, mitolojik unsurları ve dönemin mimarisini gözler önüne seren eşsiz yapılardan biridir. 

Zeus Tapınağı, Atina’nın Olimpiyat Oyunları’nın düzenlendiği Panathenaic Stadyumu’na oldukça yakın bir konumda bulunur. M.Ö. 6. yüzyılda, Atina’nın demokratik reformları sırasında inşa edilmeye başlanan tapınağın en ünlü özelliği, Phidias tarafından yapılmış Zeus heykelidir. Zeus’un heybetinin göstergesi olan heykel, ihtişamıyla herkesi etkilemeyi başarmıştır. 

Eğer sizler de balkan turları eşliğinde seyahate çıkmak istiyorsanız, harika bir önerimiz var! Turizm sektöründe öncü olan Tourbulance, tecrübesi ve profesyonel ekibiyle, mükemmel bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır. Siz de seyahat planlamanızda Tourbulance’ın fırsatlarından yararlanarak Atina’nın büyülü tarihinde kaybolabilirsiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın