Kutuplarda Hangi Hayvanlar Yaşar?

0
12057
görüntülenme
Kutuplarda Hangi Hayvanlar Yaşar?
Kutuplarda Hangi Hayvanlar Yaşar?

Dünyanın en kuzey ve güney kesimlerinde bulunan iki kutup bölgesi vardır. Her iki bölge de sıcaklık bakımından benzer olmakla birlikte, hayvan yaşamı ve hayatta kalma koşulları kutuplar arasında farklılıklar gösterir.

Güney kutbu yakınlarında bulunan Antarktika’da memeli hayvanlar yoktur. Bu durumun başlıca nedeni; Güney Kutbu yakınlarının çok soğuk olmasıdır. Penguenler ve balıklar çoğunlukla Antarktik bölgede yaşamaktadır.

Kuzey Kutbu’nda hala donmuş tundralar vardır ancak bu özellik daha fazla hayvana ev sahipliği yapabilmesine olanak sağlar. Kuzey Kutbu, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, İrlanda, Grönland, Norveç, İsveç, Rusya ve Finlandiya’nın bir bölümünü içermektedir. Bu bölgeye özgü hayvanlar; kutup ayısı, kar baykuşları, kutup tilkileri, beluga balinaları, geyikler ve kanada geyiğidir.

Her iki kutup bölgesinde de hayvanların sıcak kalmasına yardımcı olan vücut tasarımları vardır. Örneğin, kutup hayvanları kalın bir tabaka tüy, kürk veya yağ içermektedir. Penguenler ise en aşırı soğukta bile hayatta kalmasına yardımcı olan kalın bir yağ tabakasına sahiptir.

  İnsanlık ve Antarktika
Paylaş

Bir Cevap Yazın