Albert Einstein

0
2311
görüntülenme
Albert Einstein
Albert Einstein

Albert Einstein, 20. yüzyılda matematik ve fizik alanında önemli bir konumda olan Alman bir fizikçiydi. Çeşitli keşifler yapmış ve fizikte mevcut bilimsel teorileri üzerine kurduğu çalışmaları sürdürmüştür. Einstein, Almanya, İsviçre ve ABD gibi çeşitli ülkelerin vatandaşıymış. Zorla askerlik yapmaktan kurtulmak için Alman yurttaşlığını bırakarak İsviçre vatandaşı olmuştur.

Hayatı

Albert Einstein, 14 Mart 1879’da, Alman İmparatorluğu’nun Wurttemberg krallığı’nda Hermann Einstein ve Pauline Koch’a doğdu. Zürih İsviçre Federal Politeknik Okulu’nda eğitim gördü ve giriş sınavlarına başladı. Genç yaşlardan itibaren, Einstein’ın matematik ve fizik için dikkate çeken bir yeteneği vardı. Orta öğrenimini İsviçre’de Argovian kanton okulunda tamamladı. Daha sonra Zürih Politeknik’teki matematik ve fizik konularında eğitim diploması aldı.

Kariyeri

Einstein 1901’de İsviçre vatandaşı oldu ve Bern’deki patent bürosunda Seviye III asistan denetçi olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Bern Üniversitesi gibi çeşitli akademik kurumlarda öğretim görevlisi olarak çalıştı ve sonrasında da yardımcı doçent olarak çalıştı. Çeşitli öğrenim ve liderlik kapasitelerinde Berlin Humboldt Üniversitesi ve İleri Araştırmalar Enstitüsü gibi çeşitli akademik kurumlarda görev yaptı. Kariyeri boyunca birçok bilimsel ve bilimsel olmayan makale yazdı. Hayal gücü, yaşamı boyunca yaptığı kuram ve keşiflerde çok önemli kabul edilir.

Katkıları

Albert Einstein fizik ve felsefeye yaptığı önemli katkılardan dolayı hatırlanmaktadır. Fotoelektrik etki yasasını, görelilik teorisini, Brown hareketini keşfetti ve eşdeğer kütle enerjisi formülü E = mc 2 ile keşfetti. Enerji, mekan ve zaman içindeki ilgi ve teorileri modern bilimin, mekan araştırmasının, ışığın ve atom enerjisinin temelini ve temelini oluşturuyordu. Einstein’ın buzdolabı gibi buluşlar yaptı ve Manhattan Projesi’nin bir parçasıydı. Atom bombalarının yaratılmasındaki rolünden dolayı, savaşın sebep olduğu tahribata bağlı olarak savaşta bombaların kullanılmamasını savundu.

  Yıldırım Memişoğlu Kimdir?

Karşılaştığı Zorluklar

Einstein, yaratıcı ve son derece yetenekli bir bilim adamı olarak anti-Semitik gruplardan çok fazla muhalefetle karşı karşıya kalmıştı ve birçoğu kuramlarının ve formüllerinin yanlış olduğunu iddia ediyordu. Örneğin, ışığın eğilme kabiliyetine sahip olduğu teorisine, bilim adamları tarafından eleştiriler yağdırıldı. Sağlığı zihinsel ve fiziksel olarak zamanla bozuldu.

Ölümü

Einstein, 17 Nisan 1955’de Princeton Hastanesinde 76 yaşındayken rüptüre bir anevrizmaya bağlı iç kanamadan öldü. Ölü yakma sonrası kalıntıları bilinmeyen bir yere dağıldı. O, tarihteki en önemli bilim adamlarından biri olarak anılmaktadır.

Aldığı Ödüller

Einstein, 1921’de Nobel Fizik Ödülü, 1925’te Copley Madalyası ve 1926’da Kraliyet Astronomi Topluluğu Altın Madalyası dahil olmak üzere çeşitli ödüller kazandı.

Bir Cevap Yazın