Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

0
849
görüntülenme
Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir ?
Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

Dolar kuru Türkiye’de en çok takip edilen döviz birimi olarak dikkat çekmektedir. Bu nedenle genellikle vatandaşlar tarafından günlük olarak dolar ne olmuş, dolar kaç lira olmuş diye takip edilmektedir. Bunun sebebi ise dolar kurunda yaşanan fiyat değişimlerinin ülke ekonomisine olan etkileridir. Özellikle enflasyon oranlarını olumsuz etkileyen dolar kurundaki artış nedeniyle son dönemde ekonomide bozulmalar yaşanmış olsa da, yavaş yavaş düşüşe geçen enflasyon oranları ve dolar kuru ilerleyen dönemde Türkiye Ekonomisinin yeniden yükselişe geçeceğine işaret etmektedir.

Doların Fiyatı Nelerden Etkilenir ?

Dolar kuru ekonomi platformlarında usdtry ifadesi ile gösterilmektedir. Yine dolar tl olarak ifade edilen platformlarda bulunmaktadır. Son dönemde daha çok siyasi gelişmelerden etkilenmiş olsa da dolar fiyatlamalarını etkileyen birden fazla faktör bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.

  • ABD ile olan ikili ilişkiler dolar kuru fiyatlamalarını etkiler
  • TCMB faiz kararları dolar kuru üzerinde etkili olabilir.
  • Abd Merkez Bankası Fed tarafından uygulanan para ve faiz politikaları doları etkiler.
  • Türkiye’nin iç siyasetinde yaşanan sorunlar doları etkileyen bir faktördür.
  • Suriye meselesi gibi komşu ülkelerle yaşanabilen sorunlar yine döviz kurlarını etkileyen faktörler içerisinde yer alırlar.
  • Her türlü savaş ve benzeri terör olayları dolar fiyatı üzerinde etkili olmaktadır. Küresel piyasalarda doların değeri de dolar tl paritesini etkileyen bir faktördür.
  • Enflasyon oranlarında bozulmalar ve iyileşmeler dolar fiyatlamalarını etkilemektedir.

Bu ve daha fazla faktör tarafından etkilenen dolar fiyatlarının anlık olarak takip edilmesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda diğer yatırımcıların dolar kuru tahminleri ile uzmanların dolar analizlerini takip edebileceğiniz bir platform üzerinden güncel gelişmeleri de takip edebilirsiniz. Hem dolar kuru fiyatında yaşanan değişimleri takip etmek, hem de doları etkileyebilecek haber akışlarını kaçırmamak için yatırımcıların dolar yorumları ve analizlerinin de yer aldığı siteler takip edilebilir.

Diğer Döviz Kurları ile Doların Bağlantısı Var mı?

Döviz kurları ile dolar birbiriyle bağlantılıdır. Çünkü burada bir döviz sepeti söz konusudur. Bu nedenle dolar kurunda yaşanan yükselişler euro kurunu ve sterlin kurunu da etkileyebilmektedir. Ancak bu değişimler yurtdışı parite kaynaklı değişimler olursa bu durumda farklı fiyatlamalar yani birbirinden bağımsız fiyatlamalar oluşma ihtimali de bulunmaktadır. Ancak iç piyasalarda yaşanan sıkıntılardan kaynaklı olarak dolarda yaşanan yükseliş İngiliz para birimi sterlin veya Avrupa para birimi euro üzerinde de etkili olabilmektedir.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın