Akım Korumalı Priz Nedir, Neden Kullanılmalıdır?

0
1122
görüntülenme
Akım Korumalı Priz Nedir, Neden Kullanılmalıdır?
Akım Korumalı Priz Nedir, Neden Kullanılmalıdır?

Akım korumalı priz yenilenen ve çağımız teknolojilerine uygun olarak oluşturulan hemen hemen her ortamda karşımıza çıkmaya başlamış durumda. Peki, oldukça popüler hale gelen akım korumalı priz ürünleri gerçekten de işe yarıyor mu? Bu prizleri alıp kullanmaya değer mi? Tüm bu sorulara yanıt vermek amacıyla hazırlamış olduğumuz bu yazımızı dikkatle okuyarak, akım korumalı priz sistemleri hakkında detaylı bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ülkemiz genelinde internet altyapılarında yaşanan anlık değer kayıpları oldukça meşhur. Maalesef ki bilgili anlık akım ve değer farklılıkları yalnızca internet altyapısında karşımıza çıkmıyor. Türkiye genelinde elektrik dağıtımı konusunda da dönem dönem sorunlarla karşılaşmak mümkün. Bilhassa yaşanan elektrik kesintileri ve voltaj değerlerinde yaşanan değişimler o an prize takılı konumda bulunan tüm elektronik aletlerinizi olumsuz etkileyerek bozulmalarına yol açabilir. Tam olarak bu gibi senaryolara karşı araştırma gerçekleştiren tüketicilerin kafasında akım korumalı priz adını taşıyan ürünlerin satış fiyatlarının neden yüksek olduğu ve gerçekten cihazlarımızı korumayı başarıp başarmadığı merak ediliyor.

Akım Korumalı Priz Nedir?

Akım Korumalı Priz Nedir?
Akım Korumalı Priz Nedir?

Akım korumalı priz olarak adlandırılan ürünler çoğu zaman UPS olarak adlandırılan harici bir güç ünitesiyle karıştırılmaktadır. UPS ürünleri içerisinde barındırmış oldukları batarya sayesinde bağlı bulundukları elektronik cihazlara düzenli bir akım gerçekleştirirler. Fakat akım korumalı prizlerin temel amacı ise prize takılı olan elektronik ürününüze gelebilecek yüksek voltaj sebebiyle yanmasını önlemektir. Bu prizler voltaj dalgalanmalarına karşı da cihazınızın etkilenmesini önemli ölçüde gideren bir teknolojidir. Fakat, düşük iletilen bir voltaj karşısında bir harici bataryaya sahip olmamaları sebebiyle herhangi bir müdahale gerçekleştiremezler.

Kısaca açıklamak gerekirse; akım korumalı priz olarak adlandırılan ürünler cihazlarınızı maruz kalabilecekleri yüksek voltaja karşı korumaktadırlar.

Peki, Akım Korumalı Priz Neden Çok Daha Pahalı?

Tüketicilerin elektronik cihazlarını yüksek voltaja karşı koruyabilmeleri amacıyla üretilen akım korumalı prizlerin içerisine yerleştirilen ekstra bileşenler ve bir sigorta sebebiyle satış rakamlarında standart prizlere oranla oldukça ciddi bir fark gözlemlenir. İçerisinde yer alan sigortanın temel görevi olası bir yüksek voltaj girişi halinde kendisini kapatarak elektronik cihazına iletilecek olan bu akımı kesmektir. Akım korumalı prizler malzeme kalitesi bakımından da standart prizlerle karşılaştırıldığında gözle görülür bir kalite farkına sahiptir.

Akım Korumalı Priz Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Akım Korumalı Priz Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Eğer elektronik cihazlarınızı gerçekten yüksek voltaja karşı korumak istiyor ve bir akım korumalı priz almayı planlıyorsanız dikkat etmeniz gereken temelde 3 nokta bulunmaktadır. Bunlardan birincisi elbette kullanılan malzemenin kalitesi. Çoğu zaman oldukça dayanaklı ve yanmaya karşı korumalı malzemeler kullanılarak üretimi gerçekleştirilen akım korumalı prizler ayrıca “Jule” değerine de sahiptir. Bu değer prizinizin akımlara karşı koruma sağlayabileceği toplam süreyi ifade eder ve değeri düşük olan ürünler yüksek olanlara oranla çok daha erken akım koruma özelliğini kaybedecektir.

Ürünün üretiminde kullanılan malzeme kalitesinin yanı sıra ürün fiyat ve markasına da dikkat edilmelidir. Merdiven altı olarak tabir edilen ya da çin malı olarak bilinen ürünlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca satış rakamı oldukça düşük olan ürünlerde çoğu zaman akım koruma özelliğine sahip olmamaktadır zira bu ürünlerin maliyeti ve satış rakamları standart prizlere oranla çok daha fazladır.

Akım Korumalı Priz Hangi Elektronik Cihazlarda Kullanılmalıdır?

Akım Korumalı Priz Hangi Elektronik Cihazlarda Kullanılmalıdır?
Akım Korumalı Priz Hangi Elektronik Cihazlarda Kullanılmalıdır?

Ekonomik anlamda bir probleminiz bulunmuyor ve yeterli bütçe yatırımını yapabilecek durumdaysanız evinizde yer alan tüm prizleri akım korumalı hale getirmenizi tavsiye ederiz. Fakat bu oldukça yüksek bir maliyet oluşturacağı için ülkemiz ekonomik standartları dikkate alındığında çoğu aile sınırlı bir bütçe yatırımı yapabileceği için öncelikli olarak korunması gereken ürünleri belirtmek istedik. Bilhassa bilgisayar ve televizyon gibi cihazlarınızı akım korumalı priz ile korumaya almanızı tavsiye ederiz. Daha sonrasında telefon ve tablet gibi diğer elektronik cihazlarınızı şahsi önem sıranıza göre belirleyerek korumaya alabilirsiniz.

Son olarak belirtmek isteriz ki akım korumalı priz tercihinde bulunurken bu prize bağlayacağınız elektronik ürünlerin elektrik ihtiyacını da göz önünde bulundurmalısınız. Maksimum 2.200W güce sahip olan bir akım korumalı prize bunu aşan (çoğunlukla ütü, kettle, fırın vb.) elektronik aletler bağlamanız halinde prizden yüksek bir akım geçmeye çalışacak ve prizin sigortası atacaktır buda cihazlarınıza giden elektriği kesecektir. Eğer evinizde yer alan elektronik cihazları korumak ve akım korumalı prizler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz https://www.fazticaret.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın