Yüzyılın Beyin Cerrahı Mahmut Gazi Yaşargil’in Çalışmaları

0
6870
görüntülenme
Yüzyılın Beyin Cerrahı Mahmut Gazi Yaşargil’in Çalışmaları
Yüzyılın Beyin Cerrahı Mahmut Gazi Yaşargil’in Çalışmaları

1944-1945: Mahmut Gazi Yaşargil, tıp eğitimine Almanya Naumburg bölge hastanesinde temel hemşirelik eğitimi alarak başladı. Tıbbi, cerrahi ve hasta bakımı deneyimlerini burada edindi. Ardından Schiller Üniversitesinde tıp eğitimine başladı.

1945-1953: İkinci Dünya Savaşı’nın etkileri yüzünden 1945’te Almanya’dan ayrılarak İsviçre’deki Basel Üniversitesi’ne girdi. Burada, kurbağanın beyni üzerinde yaptığı çalışmayla ilk mikro cerrahi deneyimini yaşamıştır. 1950’de Basel Üniversitesi’nde doktora eğitiminin yanı sıra nöropsikiyatri, dâhiliye ve genel cerrahi asistanlığı yaptı. 1953’te Zürih’te, Prof. Dr. Hugo Krayenbühl’ün yanında, beyin cerrahisi çalışmalarına başladı.

1953-1954 yılları arasında çalışmalarını beyin damarları ve anjiyografisi üzerinde yoğunlaştırdı. Bir tümör yüzünden omurgası harap olmuş bir hastada teleskopik vida kullandı ve bu yöntemin ilk uygulayıcısı oldu. O zamanın imkânlarıyla hastanenin mekanik ustası tarafından yapılan vidayı, hastanın omurgasına yerleştirerek omurgayı sabitlemiş ve bu işlemin ardından hasta iki ay sonra sağlığına kavuşmuştur.

1957’de, istemsiz hareketlerin tedavisine yönelik stereotaktik işlem tekniği ve teknolojisini, Zürih’ te uygulamaya koymuştur.

1958’de Paris’e giderek epilepsi hastalarına yönelik stereotaktik tanı ve tedavi yöntemlerini gözlemlemiştir.

1965-1967: Burlington’da ameliyat mikroskobunu ve mikro aletleri kullanmayı, temel mikro diseksiyon ve mikro vasküler deneysel çalışma tekniklerini öğrendi. 1966’da beyin damarlarının yapısını ve işleyişini köpekler üzerinde yaptığı çalışmalarla inceledi. Mikro cerrahiyi nöroşirürjide (beyin cerrahisinde) uygulayarak, çok zor ve hassas bölgelerdeki tümörlerin alınabileceğini kanıtladı. 30 Ekim 1967’de cerrahi mikroskop kullanarak ilk beyin bypass ameliyatını yaptı. Cerrahi alanına yüzer mikroskop ve anjiyografi ekipmanlarını kazandırdı.

Yaşargil, kendini bütünüyle, hastalarının iyileşmesine adamıştır. İçtenlikle ve sebatla her bir hastasını tedavi etmeye uğraşmış ve hastayı fiziksel ve ruhsal bir bütün olarak görüp ona göre davranmıştır. Yaşargil, hastaya yardım edebilmek için elinden gelenin en iyisini sunmaya çalışan örnek bir hekimdir.

  Fahriye Evcen Kimdir?

1973’te profesör unvanı kazandı ve Zürih Üniversitesi Nöroşirurji Bölümü başkanlığına getirildi.

“Prof. Yaşargil’in Zürich’te çalıştığı süre boyunca dünyanın her yerinden derdine çare arayan hastaların ve bilgilerini arttırmak isteyen konuk hekimlerin akınına uğrayan Zürich Üniversite Hastanesi, nöroşirurjinin merkezi olmuştur.” – Prof. Anton Valavanis

Tıp Fakültesi Başkanı Harry Ward, dünyaca ünlü profesörümüzden şöyle bahsetmiştir: “Gazi Yaşargil, mükemmel olmanın somut durumudur. Nörocerrahiye katkılarıyla herkesin ötesinde bir doktor olarak kendini kanıtlamıştır. Nörocerrahi ve mikro-nörocerrahide çığır açmıştır.”

1999-2002: Dünyaca ünlü Neurosurgery adlı bilim dergisi tarafından “Yüzyılın Adamı” seçilen Türk beyin cerrahı Prof. Gazi Yaşargil’in adı 2002 yılında bir bilim kürsüsüne verildi. ABD’de ilk kez saygın bir üniversitenin bilim kürsüsü bir Türk’ün adını taşımaktadır.

“M. Gazi Yaşargil, resmini ve ismini görmekten duyduğumuz, ölçülmez sevinç ve gururu bize yaşattığınız için size pek çok teşekkürler. Milletimiz sizinle övünmektedir.” – Süleyman Demirel

“Binlerce kişinin yaşamını kurtardınız, dünyanın dört bir yanındaki insanlara umut verdiniz, yardım elinizi uzattınız. Cerrahi teknoloji ve araçları alanındaki gerçekleştirdiğiniz büyük ilerlemeler nöröşirürjide yepyeni bir çığır açtı.” – ABD eski Başkanı Bill Clinton.

Paylaş

Bir Cevap Yazın