Yıldız Kayması Nedir?

0
3718
görüntülenme
Yıldız Kayması Nedir?
Yıldız Kayması Nedir?

Geceleyin kayan yıldız gördüğünüz zaman hemen bir dilek tutarsınız. Bu parlak ışıkların aslında ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Bazen bu denli göz doldursalar da gökyüzündeki bu ışıkların gayet mütevazı bir nedeni var. Burada uzaydan gelen küçücük taşların yeryüzü atmosferine girdikleri sırada yanarak ışık saçmaları söz konusu. Bunların hızları bazen saatte 200.000 km’yi bile aşabilir. Bu taşlar çoğu zaman mm’den büyük olmadıkları halde muazzam büyüklükte bir enerjiye sahiptir. Daha ilk hava katmanıyla temas ettikleri an buharlaşırlar. Atmosfere dalışları sırasında çevrelerindeki havayı o kadar ısıtırlar ki bu hava parlamaya başlar. Öyleyse gördüğümüz şey bir meteor değil, onun geriye bıraktığı sıcak ve parlak iz.

Kuyruklu Yıldızlar

Kayan yıldızların çoğu yerden 80 km yükseklikten parıldar ve yanarak yok olur. Güneş sistemimiz gezegenlerden, kuyruklu yıldızlardan, asteroidlerden ve toz bulutlarından oluşan dev bir atlı karıncadan farksızdır. Örneğin kuyruklu yıldızlar, Güneş’in çevresindeki yörüngelerinde dönerlerken bir yandan yavaş yavaş parçalanır ve arkalarında toz taneciklerinden oluşan bir iz bırakırlar. Dünya’mızda kendi yörüngesini izlerken bazen böyle toz bulutlarının içinden geçmek zorunda kalır. İşte o zaman geceleyin tam bir kayan yıldız şöleni sizleri bekliyor demektir. Perseid meteor yağmuru bunların içinde en tanınanıdır. 12 Ağustos civarı yeryüzü swift-tuttle kuyruklu yıldızını kuyruğu içinden geçiyor.

Özetlemek gerekirse kayan yıldızlar aslında yanan toz tanecikleridir, yani neye bakıp dilek tuttuğunuzu bir daha düşünün 🙂

  Burçlar ve Özellikleri (Yönetici Gezegen, Element, Gün ve Burç Taşı)
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın