Yılda 743 Milyon Ton Toprak Kaybediyoruz!

0
666
görüntülenme
Yılda 743 Milyon Ton Toprak Kaybediyoruz!
Yılda 743 Milyon Ton Toprak Kaybediyoruz!

Erozyon nedeniyle Türkiye’nin her 12 yılda 1 santimetre toprak yitirdiğini söyleyen TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar, “1 santimetre toprağın oluşma süresi ortalama 400 yıl. Toprak varlığımız hızla yok oluyor.” dedi.

TEMA Vakfı, erozyonla mücadele konusundaki çalışmalarını 600 bini aşkın gönüllü ile birlikte aralıksız sürdürüyor. Bugüne kadar yaklaşık 14 milyon fidan ve 700 milyon meşe palamudunu toprakla buluşturan TEMA Vakfı; 60’tan fazla kırsal kalkınma, koruma, biyolojik çeşitlilik projesini hayata geçirirken 287 sahada ağaçlandırma çalışması yürüttü. Ancak yapılan tüm çalışma ve uyarılara rağmen Türkiye’de erozyonla mücadele konusunda yeterli duyarlılığın oluşmadığına dikkat çekiliyor.

Erozyonla mücadele ülkemiz açısından hayati önem taşımaktadır. Verimliliği en yüksek toprak varlığımız hızla yok olmaktadır. Tarım arazilerinin %59’u, orman alanlarının %54’ü, meraların ise %64’ü erozyon riski altındadır. Eldeki veriler, erozyon ve hızlı nüfus artışının kişi başına düşen tarım alanı miktarını 50 sene içinde yarı yarıya azaltacağını göstermektedir. Bu nedenle mevcut erozyon hızını azaltacak çeşitli çalışmalar yapılmalıdır. Ağaçlandırma faaliyetleri, mera ıslah çalışmaları, tarım alanlarında teraslama, toprak korumalı tarım uygulamaları ve çiftçilerin çeşitli eğitimlerle erozyon konusunda bilinçlendirilmeleri bu çalışmalardan bazılarıdır. Ayrıca tarım arazilerimizde şeritsel tarım, ekim nöbeti ve organik tarım gibi toprağı koruyan tarım teknikleri ile rüzgâr perdesi gibi erozyonun etkilerini azaltacak modern çalışmalar özendirilmelidir.

  Dünyadaki Eşsiz Yerler: Tortuguero Ulusal Parkı
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın