Kuzey Işıklarının En İyi Görüldüğü 7 Yer

0
1665
görüntülenme
Kuzey Işıklarının En İyi Görüldüğü 7 Yer
Kuzey Işıklarının En İyi Görüldüğü 7 Yer

Kuzey Işıkları, ağırlıklı olarak Arktika ve Antarktika bölgelerde ortaya çıkan, doğal ışığın muhteşem görüntüleridir. Gökyüzündeki büyük ışık yamaları, ışık bulutları, yaylar şeklinde olabilir, ışık yayılımı veya ışık perdeleri dalgalanmaları şeklinde olabilir. En yaygın auroral görüntüler soluk yeşil ve pembe renktedir, ancak kırmızı, mavi, sarı ve mor ışık tonları da oluşabilir.

Güneş yüzeyinin üzerindeki sıcaklık, milyonlarca derece’dir ve gaz molekülleri arasında şiddetli ve patlayıcı çarpışmalara neden olur. Bu yüklü parçacıklar, manyetik alanlarda atmosfere girdiklerinde, gaz partikülleri ile çarpışırlar. Bu mikroskopik çarpmalarda bu muhteşem manzaraya neden olur. Kuzey Işıkları ‘Aurora borealis‘, Güney Işıkları ise ‘Aurora australis‘ olarak bilinir.

Kuzey ışıklarını izlemek için en iyi mevsim Kış’tır. Karanlık ve aydınlık gecelerin uzun süreleri ideal bir görünüm sağlar. İnsanların Güney Işıklarını görebileceğiniz yer sayısı çok azdır, Kuzey Işıklarını ise aşağıdaki yerlerden iyi şekilde görebilmeniz mümkündür.

1Grönland

Grönland Kuzey Işıkları

Bu özerk Danimarka bölgesinin batı ve kuzeybatı kıyıları, aurora ovalindedir ve dolayısıyla Kuzey Işıklarının en iyi görülebileceği manzaraya sahiptir. Seyrek nüfuslu Grönland, kirlenmemiş berrak gökyüzü ile kaplıdır. Yerleşimler küçük olduğundan, şehir ışıkları Kuzey Işıklarının manzarasını engelleyemez.

2Alaska

Alaska Kuzey Işıkları

Alaska’da Kuzey Işıklarının en net görüleceği zaman, yaz mevsiminin sonlarıdır. Işıklar için günbatımından bir buçuk saat sonra beklemeye başlayabilirsiniz.

3Norveç

Norveç Kuzey Işıkları

Sıklıkla Kuzey Norveç’in Kuzey Işıkları’na göre en iyi yerlere sahip olduğu söylenir, ancak bu kısmen doğrudur. Bununla birlikte, bölgenin bol bol kış aktiviteleri ve çok çeşitli otelleri içeren uçsuz bucaksız bir turizm altyapısı var. Norveç’teki Aurora sezonu Eylül ve Mart ayları arasındadır.

4Finlandiya

Finlandiya Kuzey Işıkları

Eğer aurora borealis seyahat listenizde bulunuyor ise Finlandiya en iyi seçeneklerden biridir. Finlandiya’nın Kuzey Işıkları Ulusal Gözlemevi, Sodankyla‘da bulunur ve onu görebileceğiniz en iyi yerlerden biri haline getirir. Soğuğu yenmek ve muhteşem ışıkları kapalı bir alandan izlemek istiyorsanız İglo evleri tercih edebilirsiniz.

  Dünyanın En Uzun Ağaçları

5İsveç

İsveç Kuzey Işıkları

İsveç’in Kuzey Işıkları konusunda bir avantaj sağlayabilecek önemli bir faktör Kuzey kışlarını daha da sert kılan Körfez Akımı‘nın etkisidir. İsveç Laponya’sındaki Aurora mevsimi, Eylül ayının sonundan Nisan ayının başlangıcına kadar sürmektedir. Işıklar, Kuzey İsveç’in büyük bir kısmından görülebilir.

6Kanada

Kanada Kuzey Işıkları

Kanada’da, Işıklar haftada bir veya on gün içinde bir kez belirir. Bu manzara Kuzey eyaletlerinin birçok yerinden görülebilir. Yukon‘daki turistler muhtemelen ışıkları birden çok kez görebilirler. Yukon’dan bahsederken, Kuzey Kutup Dairesine götüren otoban olan Dempster Yolu üzerinde en parlak ışık görüntülerine tanık olabilirsiniz. Kuzey Saskatchewan‘daki ovalar Kuzey Amerika’nın en karanlık gökyüzüne sahiptir ve buzlu balıkçı teknelerinde Işıkların tadını çıkarabilirsiniz.

7İzlanda

İzlanda Kuzey Işıkları

Seyrek nüfuslu fakat nefes kesici volkanik adanın üzerinde bulunması ve tertemiz gökyüzüne sahip olması, İzlanda’yı Kuzey Işıklarını izleme konusunda en iyi bölgelerden biri yapmaktadır. Orada yaşadığınız süre boyunca nerede olduğunuz önemli değildir. Işıklar döngüler halinde görünür; bunlar iki ya da üç gece meydana gelir ve daha sonra birkaç gün boyunca kaybolurlar. Işıkları görme şansınızı artırmak için en az yedi gecelik tatil yapmanızı tavsiye ederiz.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın