Kış Ayları İçin Ayakkabılar Doğru Seçilmeli

0
541
görüntülenme
Kış Ayları İçin Ayakkabılar Doğru Seçilmeli
Kış Ayları İçin Ayakkabılar Doğru Seçilmeli

Kış aylarının yavaş yavaş gelmesiyle birlikte yazlık ayakkabılar da ayakkabılıktan raflardan kaldırılmaya başladı. Havaların kış gelmeye yakın bir soğuk bir sıcak olmasına aldırmayın, özellikle sonbahar aylarında ayakları sıcak tutmak gerekir. Şimdilik çok üşümese de yakında çok üşüyecek olan ayaklarımız için doğru kışlık bot nasıl olmalıdır? Kışlık bot alırken nelere dikkat edilmelidir?

Rahatlıktan Taviz Verilmemeli

Aldığımız ayakkabıları uzun süreli giyebilmek için rahatlık her zaman önceliğimiz olmalıdır. Günlük hayatın koşturmasında ayaklarımızı yormamak hayat kalitemizi ciddi ölçüde yükseltir. Özellikle kış aylarında alacağımız botları hemen her gün giyeceğimiz için rahatlıktan ödün vermememiz gerekir. Ayakkabının bağcık kısmı da rahatlığımız için önemlidir, kış aylarında yürüyüş konusunda en güvenli olanı tepeden tırnağa kuşatan bağcıklı ya da fermuarlı bot modelleri seçmektir. Ayakkabının astarı ve taban kısmı ayağımızın yapısını desteklemeli, topuk dikeni, yamuk basma ve düztaban gibi şikâyetleri olan insanların özellikle ayakkabı tercihlerinde bu kriterlere özen göstermesi gerekir.

Sıcacık Hissettirmeli

Kışlık botu kış aylarında ayaklarımızı sıcak tutması ve bizi hastalıklardan koruması için satın alırız bu sebeple alacağımız botun ayaklarımızı sıcacık tutmasına dikkat etmeliyiz. Botun ayağımızı sıcak tutabilmesi yapıldığı malzemeye bağlıdır. Deri ayağımızı sıcak tutmak için güzel bir tercihtir. Sentetik olmayan içi gerçek yünlü ayakkabılar hem ayağınızı terletmez, ayaklarınızın nefes almasını sağlar ve soğuk havalara karşı ayaklarımızı sarıp sarmalar ve sıcacık tutar. Bunun dışında süet ayakkabı modelleri de kışın yoğun olarak tercih edilen bir seçenektir ancak süet bot modelleri daha şık görünmemiz için kullanılabilir yeteri kadar sıcak tutmaz.

Kaymaz Tabanlı Olmalı

Ayakların konforu ve sıcaklığının yanında dengemizi sağlayıp kolay yürümemizi sağlaması da çok önemlidir. Ayakkabıların bizi kış aylarında yaşanan kar, buzlanma, çamur, yağmur gibi doğal olaylardan koruması gerekir.  Kauçuk ve dişli tabanlar zemin ile teması uyumlu bir şekilde sağlar ve yere daha kolay tutunmamızı sağlar, dengemizi korur. Bot çizme alırken kaymaz tabanlı olmasına önem gösterilmelidir.

Su Geçirmez ve Hafif Olmalı

Özellikle kardan çok yağmur yağan bölgelerde su geçirmez ayakkabı modelleri hayat kurtarıcıdır. Yağmura yakalandığımızda tepeden tırnağa sırılsıklam oluruz yağmurluğun yanında su geçirmez ayakkabılar tercih etmek kış aylarında bizi olası hastalıklara karşın korur ve kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Bunun yanı sıra ayakkabının hafifliği de başka bir kriterdir. Hem kaliteli, hem uygun fiyatlı, hem sağlam, hem kaymaz tabanlı hem de sıcak tutan bir ürünü bulabilmek için bayağı araştırma yapmak gerekir. Ayakkabının hafifliği yürüme kolaylığı sağlar ve ayaklarımızı rahat ettirir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın