Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

0
205
görüntülenme
Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi
Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi eve geldiğinde, ev ortamına alıştığı ilk bir hafta içinde başlatılmalıdır. Anlatarak, göstererek, tuvalet yerini anlayabileceği işaretler bırakacak kolayca öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Uyuma Yeri İle Tuvaleti Ayırma

Uyku yerleri ve tuvaletleri sık sık bir arada görürsünüz. Tuvalet yerini zaten hatırlıyorsa sorun yok, ancak mümkünse, uyuyacak yer ve tuvalet yer aynıysa uyuduğu yere tuvalet yapabilir.

Doğada yuva, uyumak, dinlenmek ve çocuk yetiştirmek için korunmasız bir alandır. Orada tuvaletini yaparsa, yabancı düşmanlar güçlü kokuyu takip edecektir. Yatağını ve bulunduğu yeri temiz tutma alışkanlığı çoğu hayvanda vardır. Bu nedenle, bir köpeğin uyumak ve dışkılamak için aynı yere sahip olması gerekir.

Yattığı yer ile tuvaleti ayırdığınızda tuvaleti öğrenecekler.

Özenle Banyoya Götürme

Yetişkin köpeklerin aksine, yavru köpekler hala mesanede uzun süre idrar tutamazlar, bu nedenle daha sık ve daha kısa aralıklarla tuvalet yaparlar. Son tuvaletten yaklaşık 1-2 saat sonra bir kere tuvalete götürelim.

Ayrıca, atılım sayısı ve zamanının kaydını tutarsanız, atılım sayısı arttıkça yaklaşık bir aralık elde edebilirsiniz ve tuvalete siz götürdükçe o yerini hatırlar ve tuvaleti geldiğinde oraya gider.

Alışana Kadar Alanı Kontrol Etme

Henüz tuvaletini nereye yapacağını hatırlamayan köpek yavruları için geniş bir alana çıkmak, tuvaletin nerede olduğu ve oraya nasıl gidileceği konusunda kafalarının karışmasına neden olabilir.

Böyle bir durumda tuvaleti hatırlayana kadar iç mekanlarda tasma takmanız önerilir. İçeride tasma takarsanız, sahibi oynayabileceği menzili kontrol eder, bu nedenle tuvaleti geldiğinde onu hemen tuvalete yönlendirebilirsiniz.

Tuvaletten Önce Jestlere Dikkat Edin

Köpek aniden dışkılamaz, ancak dışkılamadan önce bazı hareketler yapar. Bu hareketi hatırlamak onu banyoya yönlendirmenize yardımcı olacak ve hata yapmanızı engelleyecektir.

Yere Minder Veya Paspas Koymayın

Odanın ortamı, tuvalet dışında atılımın nedeni üzerinde etkili olabilir. Köpeğin dışkılamak istediği ortamlardan biri de toprak veya çim gibi yumuşak bir yerdir. İç mekanlara yerleştirilen minderler ve paspaslar yumuşaktır ve atılımı teşvik etmek kolaydır, bu nedenle oraya tuvalet yaparlar.

Ayrıca tuvalet yerine dışkı attığını hatırlamayan yavru köpekler için hangisinin iyi hangisinin kötü olduğunu söylemek mümkün değil.

Lazımlık eğitimi sırasında yere minder veya paspas koymamak hem yavru köpekler hem de sahipleri için iyi bir ortamdır.

Tuvaletin Yeri İçin İdrar!

Koku eklemek için silinmiş idrar mendili veya havluyu dışkılamasını istediğiniz yere sürün. Koku nedeniyle bunun tuvalet yeri olduğunu da fark edebilir. Bunu öğrenene dek tekrar tekrar yapabilirsiniz.

Büyük Kapalı Tuvalet Kurma

Küçük köpekler için yaygın olarak kullanılan tuvalet türü, yere yerleştirilen bir tuvalet türüdür. Fazla yer kaplamaz, bu nedenle çok uygundur. Bununla birlikte, hala tuvalet eğitimi alan köpekler için, tuvalet alanını bir çit veya benzeri ile çevreleyerek “bu tuvalet” diye anlamak daha kolaydır.

Ayrıca köpek, dışkılamadan önce döner ve hareket eder. Bazı köpekler dışkılarken yürürler. Her köpeğin dışkı yapmasını kolaylaştıran duruş farklıdır, bu yüzden yeterli alanınız varsa, birkaç pedi yere yayın ve büyük bir tuvalet hazırlayın.

Sessiz Bir Yere Tuvalet Kurma

Hayvanlar için atılım korumasızdır ve yabancı düşmanlar tarafından kolayca saldırıya uğrarlar. Tuvaletin kurulacağı yer, insanların gelip gitmediği, kimsenin umursamadığı sessiz bir yer olmalıdır.

Kaynak; https://kopekyavrusu.com/

Paylaş

Bir Cevap Yazın