Tarihteki En Ünlü Suikastler

0
525
görüntülenme
Tarihin En Ünlü Suikastleri
Tarihin En Ünlü Suikastleri

1Jül Sezar

Bu övülen askeri general ve Roma diktatörünün suikastı, daha çok Mart İdes olarak bilinen bir tarih olan, MÖ 15 Mart 44’te gerçekleşmiştir. Yakın bir dövüşün ortasında kendi senatörleri tarafından 23 kez bıçaklanmıştır.

2John F. Kennedy

Bu popüler başkan 22 Kasım 1963’te Dallas, Teksas’tan geçen bir başkanlık konvoyunda giderken, vurularak öldürülmüştür. Suikastçı Lee Harvey Oswald’ın bu suikastı neden yaptığını konusunda birkaç teori bulunsa da bunların hiçbiri net bir şekilde kanıtlanamamıştır. Olay gününde yakalanan Oswald, yakalanma gününden iki gün sonra Dallas polis karakolunda öldürülmüştür.

3Abraham Lincoln

Ahşap bir kulübede doğan, ancak birliği kurtarmaya ve köleliği yok etmeye çalışan
Lincoln, 14 Nisan 1865’te Ford’s Theatre’da My American Cousin’in bir performansı sırasında John Wilkes Booth tarafından öldürüldü. Abe, Robert E. Lee’nin teslim olmasından sadece günler sonra hayatını kaybetti.

4Malcolm X

1964’ten beri ölüm tehditlerinin hedefi olmuş olan Malcolm X, insan hakları savunucusu ve Müslüman bir bakandı. 21 Şubat 1965’te Audubon Balo Salonu’nda sahnede, iki yarı otomatik tabanca ve bir pompalı tüfekle öldürüldü.

5Martin Luther King

Şiddete karşı sivil itaatsizlik doktrinini savunan King, Hıristiyan bir bakandı ve 39 yaşında ölümünden önce Sivil Haklar Hareketi’nin en önde gelen sesiydi. 4 Nisan 1968’de Memphis’teki bir motel balkonundan konuşurken öldürüldü.

6Franz Ferdinand

Genellikle Birinci Dünya Savaşı’nı ateşleyen olay olarak anılan Franz Ferdinand’ın suikastı, 18 Haziran 1914 Pazar günü Kara El üyesi Gavrilo Princip tarafından gerçekleştirildi. Ferdinand, içinde bulunduğu bir konvoyun Saraybosna, Bosna Hersek’te bir ara sokakta kısa bir süre durdurulmasının ardından öldürüldü.

7John Lennon

Mark Chapman’a 8 Aralık 1980 günü saat 17: 00’de bir imza vermiş olan bu efsanevi müzisyen ve eski Beatle, karısı Yoko Ono ile Manhattan’daki Dakota apartmanlarındaki evlerine döndükten sonra sorunlu bir genç adam tarafından vuruldu.

  Hiç Kar Görmemiş Bazı Ülkeler

8Gandhi

30 Ocak 1948’de Hindistan’ın İngiliz egemenliğinden bağımsızlığının şiddet içermeyen bir savunucusu olan Mohandas Karamchand Gandhi, Gandhi’nin Hintli Müslümanları kabul etmesine açık bir tepki olarak Hindu milliyetçisi Nathuram Godse tarafından öldürüldü. Gandhi’nin 2 Ekim doğum günü artık Uluslararası Şiddetsizlik Günü olarak kabul ediliyor.

9Robert F Kennedy

5 Haziran 1968 akşamı, Kaliforniya’nın Demokratik adaylık ön seçimini sağladıktan kısa bir süre sonra, Robert F. Kennedy, 1967’deki Altı Gün Savaşı’ndan sonra New York’un İsrail desteği nedeniyle Senatör’e karşı çıkan, Sirhan Sirhan adındaki Filistin vatandaşı tarafından öldürüldü.

10James Garfield

ABD’nin 20. başkanı, 2 Temmuz 1881’de bir İngiliz Bulldog tabancasıyla arkadan vuruldu. Garfield’ın suikastçısı, başarısız bir ilahiyatçı, avukat ve kitap koleksiyoncusu olan Charles Guiteau’ydu.

11İzak Rabin

Önceki üç suikast denemesinden sonra, İbrani Takviminde Heşvan’ın 12’sine karşılık gelen bir tarihte, İsrail’in iki dönemlik başbakanı 4 Kasım 1995’te suikasta kurban gitti. Hukuk öğrencisi ve aşırı sağcı Yigal Amir, Oslo Anlaşmalarını protesto etmek için Rabin’i öldürdü.

12Benazir Butto

Laik, liberal Butto, çoğunluğu Müslüman olan bir ülkeyi yöneten, ilk kadın demokratik hükümet başkanıydı. 1988-1990 ve 1993-1996 yıllarında Pakistan Başbakanlığı yapan Butto, 27 Aralık 2007’de kurşun geçirmez arabasına ateş eden bir adamın intihar yeleğini patlatması üzerine öldürüldü.

13Pierre Laporte

Evinin dışında yeğeniyle futbol oynarken FLQ üyeleri tarafından kaçırılan Laporte’un ortadan kaybolması, 1970 Ekim Krizinin doruk noktasına işaret etti . Quebec Liberal MNA’sı, yedi gün sonra Montreal’deki St.Hubert-Longeueil havaalanında bir Chevrolet’in bagajında ​​ölü bulundu.

14Aleksandr Litvinenko

Tek seferlik bir KGB ajanı ve Rus hükümetinin açık sözlü eleştirmeni olan Litivinenko, 1 Kasım 2006’da Londra’da zehirlendi. Ölümünden kısa bir süre önce, “Bir adamı susturmayı başarabilirsin ama protesto uğultusu hayatınızın geri kalanında yankılanacak.”, diye yazdı.

  Ülkeler ve Nüfusları
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın