X-Işınlarının Canlılar Üzerindeki Etkileri

0
2660
görüntülenme
X-Işınlarının Canlılar Üzerindeki Etkileri
X-Işınlarının Canlılar Üzerindeki Etkileri

Yüksek enerjili her ışın gibi, X-ışınları da dokular için zararlıdır. Çok yüksek frekansa sahip olanX-ışınları, kimyasal bağları kırabilecek enerjiye sahiptir. Bu bağların kırılması sonucu, iyonlaşma olur. İyonlaştırıcı elektromanyetik ışınımlar, hücrenin DNA’sını parçalayabilecek kadar enerji taşımaktadır. DNA’nın zarar görmesi ise hücreleri öldürmektedir. Bunun sonucunda doku, zarar görür. DNA’da çok azbir zedelenme, kansere yol açabilecek kalıcı değişikliklere sebep olabilir.

Dalga boyları küçük, girginlik özelliği fazla olan X-ışınlarına,sert X-ışını, dalga boyları büyük, girginlik dereceleri az olan X-ışınlarına ise yumuşak X-ışını denir. Kristalografide yumuşak (0,5Å-2,5Å),radyolojide sert (0,5Å-1Å) X-ışınları kullanılır. Bu sebeple, hücreler için en zararlı X-ışınları, yumuşak X-ışınlarıdır. Çünkü bu ışınları hücreler soğurur ve hücre bu enerjiyle tahrip olur. Radyolojide kullanılan sert X-ışınları ise dokular tarafından çok soğrulamadıkları için daha az zararlıdır.

LASER (Light Amplification by the Stimulated Emission of Radiation) yani “uyarılmış ışıma yoluyla ışık kuvvetlendirmesi” kelimelerinin baş harflerinden türemiş bir isimdir. Türkçe “lazer” olarak okunur. Farklı bir sistemle elde edilen lazer ışınları günümüzde gösteri amaçlı da kullanılır olmuştur. Lazer ışınları da diğer ışınlar gibi birçok uygulamasıyla hayatımızı kolaylaştırır.

  Deprem Öncesinde, Esnasında ve Sonrasında Alınacak Bireysel Önlemler
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın