Yurtdışında Öğrenci Olmak: Gürcistan Kiralık Ev Fiyatları

0
864
görüntülenme
Yurtdışında Öğrenci Olmak: Gürcistan Kiralık Ev Fiyatları
Yurtdışında Öğrenci Olmak: Gürcistan Kiralık Ev Fiyatları

Türkiye’de üniversite sınavına girme yaşına gelen pek çok kişi, çevre ülkelerdeki üniversite fırsatlarını da detaylı olarak değerlendiriyor. Türkiye’nin komşu ülkelerinden özellikle Azerbaycan ve Gürcistan, sıklıkla Türkiye’den üniversite öğrencisi kabul ediyor. Erasmus gibi öğrenci değişim programları kapsamında ya da lisans ve yüksek lisans programları kapsamında Gürcistan’a gidecek olan pek çok öğrenci, Gürcistan’da bir öğrenci için yaşam koşulları hakkında ve özellikle de barınma koşulları hakkında bilgi almaya çalışıyor. Bugünkü yazımızda sizlere Gürcistan’da barınma koşulları ile ilgili temel bilgiler vereceğiz. Gürcistan’da yurtta yaşamayı tercih etmeyecek olan bireyler öğrenci evinde yaşamak için aylık ne kadar parayı gözden çıkarmalı? Standart bir evin özellikleri nelerdir? Tüm bu soruların yanıtları makalemizin devamında bulunabilir.

Gürcistan’da Öğrenci Evi Kiraları

Gürcistan’da üniversite okumak için ülke değiştiren bir bireyin, barınma için iki temel alternatifi var. Bu alternatifler Türkiye’dekilerle tamamen aynı. Birinci alternatif, öğrenci yurtları. Öğrenci yurtları bazı temel bakım hizmetlerinin, güvenlik hizmetlerinin ve gıda hizmetlerinin verildiği bir yer olarak özellikle üniversitenin ilk yılında tercih edilen bir yer. Pek çok kişi, üniversiteye gittiği ilk yıl yurtta kalarak ülkenin genel özelliklerini tanıdıktan sonra, bir sonraki yıl öğrenci evinde yaşamaya başlıyor. Gürcistan’da öğrenci evlerinin özellikleri ise bölgeden bölgeye değişebiliyor.

Gürcistan’ın para birimi, Lari olarak biliniyor. Lari, Türk Lirasından yaklaşık olarak 2 kat daha değerli. Ülkede vergilendirme uygulamaları da Türkiye’den daha hafif bir şekilde uygulanıyor. Bundan dolayı Gürcistan’da kira bedellerinin Türkiye’dekine göre biraz daha düşük algılandığı söylenebilir.

Gürcistan’da, stüdyo daire olarak adlandırılan 1+0 daireleri kiralamak isteyen bir öğrenci, aylık olarak 75 – 100 Dolar ödeyerek bu evi kiralayabilir. Bu evde, temel eşyaların bulunup bulunmama durumu ilana göre değişecektir. Bir doların Lari’den yaklaşık 3 kat daha değerli olduğu fakat Türk Lirasından kat daha değerli olduğu düşünüldüğünde, bu kira oranı oldukça uygun olarak değerlendirilebilir. Gürcistan’da 2+1 odalı bir öğrenci evinin kira bedeli ise aylık yaklaşık 160 Lari. Bu evler yaklaşık olarak 85 metrekare oluyorlar ve bu evlerde iki öğrencinin rahatça yaşayabilmesi mümkün oluyor. Kısaca bu evlerde masraf paylaşımı yapan öğrenciler, tasarruf etme şansı da buluyorlar.

Gürcistan’da 3+1 odalı evde birlikte yaşamak isteyen 3 öğrencinin ise kira bedeli olarak ödemesi gereken toplam tutar yaklaşık olarak 400 Dolar’dır. Bu tür bir ev büyüklük açısından yaklaşık olarak 100 metrekare olmaktadır. Bu evde 3 birey rahatlıkla yaşayabilir. Gürcistan’da evlerin büyüklüğü arttıkça fiyatların da ters orantının üzerinde bir değerde artış gösterdiği bilinmektedir. Daha kesin sonuçlar almak ve kiralık daire fiyatlarına kendiniz bakmak için Flatfy.ge sitesine göz atabilirsiniz.

Ev Kiralamak Yerine Ev Almak Daha Mı Mantıklı?

Maddi durumu bunun için müsait olan öğrenciler, yaklaşık 4 ya da  5 sene boyunca kira ödemek yerine, Gürcistan’da ev satın alma alternatifini de değerlendirebilirler. Gürcistan’da 1+1 dairelerin ya da 1+0 dairelerin fiyatları yaklaşık olarak 25.000 Dolar. Bu dairelerin büyük bir çoğunluğu lüks ve sıfır. 2+1 ve 3+1 dairelerin fiyatları ise Gürcistan’da 76.000 Dolar ile 140.000 Dolar arasında değişiklik gösterebiliyor. Villa & yalı konseptine sahip lüks yapıların fiyatları ise yaklaşık olarak 430.000 Dolar’a kadar yükselebiliyor.

Ülkemizde de farklı fiyat aralıklarında, farklı özelliklere sahip konut ilanlarının tamamını inceleyebilmek ve bu konutlar ile ilgili detaylı bilgi almak için Flatfy Türkiye emlak arama motorunu kullanabilirsiniz. Bu sayede Türkiye’deki fiyatlar ile karşılaştırma yaparak, eğitiminiz için bütçenize göre en uygun olan bölgeyi seçebilirsiniz.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın